• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever: “Tek dileğim ilçemizi bereket yağmurları ıslatsın”

Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever: “Tek dileğim ilçemizi bereket yağmurları ıslatsın”

Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever: “Tek dileğim ilçemizi bereket yağmurları ıslatsın” Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, kapısını Bakırköyden Haber Gazetesi’ne açtı. Ayson Karabağ ile söyleşi gerçekleştiren Sever, sözlerine şu şekilde başladı: “Ertuğrul gibi bir dedenin torunu olmak, muhteşem bir duygu. Biz de bu şerefi herkese duyurmak adına, ilçemizin kahramanı olan Ertuğrul Gazi Efsanesini ve ona […]

Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever: “Tek dileğim ilçemizi bereket yağmurları ıslatsın”

Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, kapısını Bakırköyden Haber Gazetesi’ne açtı. Ayson Karabağ ile söyleşi gerçekleştiren Sever, sözlerine şu şekilde başladı:
“Ertuğrul gibi bir dedenin torunu olmak, muhteşem bir duygu. Biz de bu şerefi herkese duyurmak adına, ilçemizin kahramanı olan Ertuğrul Gazi Efsanesini ve ona dair tüm bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmak adına çabalamaya, gelen her misafire anlatmaya devam edeceğiz. Atamızın hedefleri arasında her zaman çok çalışmak, mücadele etmek yer almıştır. Bu topraklarında bereketi ve hikmet dolu güzellikleri bu çalışma azmine bağlıdır. Bizler de topraklarımızı daha da bereketli bir hale getirmek amacıyla iş insanlarını, yatırım yapmak isteyenleri ilçemize davet ediyoruz. Hep beraber ilçemizin sahip olduğu değerleri, güzellikleri, tarihini tüm dünyaya anlatmak istiyoruz. Bu sebeple de ülkemizin gururu olacak tüm gençleri Söğüt’e davet ediyorum. Hep beraber bu toprakları işleyelim, teknolojinin tüm nimetlerinden beraber fayda sağlayalım ve yarınlara bizlerden birer iz bırakalım”.

Dedeniz olan Ertuğrul Gazi’yi hem Türkiye hem de tüm dünya ile paylaşmak size neler hissettiriyor?
Herkesin, evinden biri gibi gördüğü bir adamın torunu olmak harika bir şey. Bu duyguyu benimle paylaşacak ve birlikte başarı hikayelerine imza atacağımız herkesi ilçemize davet ediyorum.

Bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Ben 31 Aralık 1967 yılında Söğüt Çaktı köyünde dünyaya gelmişim. Söğüt’ün verimli topraklarında doğdum ve burada da yetiştim. Ertuğrul Gazi’ye duyulan büyük bir hayranlıkla büyüdüm. Lise mezunu ve 2 çocuk babasıyım.

Başkanlık yönündeki ilk adımınız nasıl gerçekleşti?
Kötü komşu insanı ev sahibi yapar diye bir söz vardır. Ben de geçmişte Başkan Yardımcılığı yapan biriydim fakat bazı konularda başkanla ters düştüm. Bu süreç içerisinde de hırsım ve azmimle başkanlık koltuğunda kendimi buldum.

Başkan olmak hayatınızda ne gibi değişikliklere yol açtı?
Bu koltuğa oturduğum ilk gün kendime Şeyh Edebi Osman Bey’in öğütlerini ilke edindim. Bu öğütler şu şekilde idi:
“Ey oğul! Bundan sonra öfke bize, uysallık sana.
Gücengenlik bize, gönül almak sana.
Suçlamak bize, katlanmak sana.
Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize, adalet sana.
Kötü söz, som ağız, haksız yorum bize, bağışlamak sana.
Ey oğul! Bundan sonra bölmek bize, bütünlemek sana, üşengeçlik bize, uyarmak, gayretlendirmek , şekillendirmek sana.
Ey oğul! Sabretmesini bil.
Vaktinden önce çiçek açmaz. Şunu da unutma!
İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.
Ey oğul! Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı. Allah yardımcın olsun…”

Sizin için bilgi ne ifade etmektedir?
Bilgi, bilmeyene zarar vermektedir. Ve son zamanlarda en büyük sorunlardan birisi, sürekli biriken bilgi yığınlarına rağmen bilgi açıklıklarının olmasıdır. Yani işletmelerdeki bilgi ağının bozuk olduğunu söyleyebiliriz. Biz bu yolda hem gençlerimize, hem kadınlarımıza, hem de iş insanlarımıza doğru bilgiyi aşılamak istiyoruz. Artık ham bilgi yetmemektedir. Teknoloji ve bilginin birbiriyle
harmanlanması gerekmektedir. Bu yolda da herkesin kendisine bir akıl hocası edinmesi şarttır. Akıl hocalarının destekleri ile yollar aydınlatılır ve olası riskler yok edilir. İş sahaları genişletilerek, örnek girişimcilerin olması sağlanır.

İlçeye dair düşünmekte olduğunuz projelerden bahseder misiniz?
Öncelikle, hangi partiden gelirlerse gelsinler, bunu önemsemesinler istiyorum. İlk hedef her zaman ileriye doğru yol almak olmalıdır. Sadık işler yapılarak ve tüm pürüzler yok edilerek ilçenin sahip olduğu tüm siyaset mensuplarının, insanların yetişmesi gerekmektedir. Ben de bunu kendime amaç edindim ve ilçemi daha ileriye taşımak için çalışmayı hedefliyorum. Bu sebeple tüm hizmetlerimizi güven vermek üzerine gerçekleştiriyoruz. Her kim olursa olsun bizim amacımız sevgi ve saygı çerçevesinde işler geliştirmek. İnsan görerek ve duyarak iletişim halinde olur. Ön yargı ise insanın kapıldığı en büyük yanlışlar birisidir. Bizler bunların aksine hızlı, pratik ve insancıl işlerde yer almak istiyoruz. Ve artık her adımımızda teknolojinin nimetleri ile ilerlemek istiyoruz. Bu süreçte ilçemize hem Türkiye’den hem de dünyadan misafirlerimiz gelmekte. Bu durum beni çok gururlandırıyor. İlçemizin simgesi, Ertuğrul Gazi’dir. Ve onun simgesi olduğu bu yerde, gençlerimizin, emeklilerimizin, misafirlerimizin büyük ilgi gösterdiğine tanık olmak, tarif edilmez bir duygu.

Söğüt ilçesi ve bu yoldaki amaçlarınız ile ilgili birkaç şey söyleyebilir misiniz?
Benim topraklarımın bereketi, en ilgi çekici noktalarından birisidir. Buranın şifalı meyveleri çok fazladır. Vişnesi, üzümü, domatesi, kabağı adeta rengarenk bir görüntü sunmaktadır. Bu lezzeti, güzelliği belki havasından belki suyundan belki de insanının vermiş olduğu sevgisinden kaynaklanıyordur, bunu bilemem. Tek bildiğim, ilçemizin her yerinden şifa yağdığıdır. Buradaki amaçlarımıza gelecek olursak da, insanlara ışık olmak istiyorum. Sevilmesem de sevmek, gelen olmasa da gidebilmek için çabalamak istiyorum. Kimseyi incitmeden, nefret ettirmeden herkesle doğru bir iletişim kurmak istiyorum. Aynı zamanda ilçemizin turizm konusunda da tüm dünyaya açılmasını istiyorum ve bu yolda da çalışmak istiyorum. Bu yolda yatırımcıların ilçemize gelmesini, gerekli bakanlıkların bu konudaki teşviklerini de ayrıca beklemekteyim. Ben bu amaç uğrunda tüm girişimcilere gecemi gündüzümü vermeye hazırım. Yeter ki çalışacak iş olsun, iş sahası olsun, gençlerimizin çalışmak için bir ortamı olsun, ev hanımlarımızın çalışacağı yerler olsun. Ben en çok da girişimci kadınlarımızın sayısını artırmak için çalışmak istiyorum. İlçemizde özellikle ev hanımları için çok fazla iş ortamı bulunmakta. Tarihi, insanı, çalışmayı seven herkesi bu yüzden ilçemize davet ediyorum.

İlçenizdeki gençlere yönelik vaatlerinizden bahseder misiniz?
Ben onlara umut olmak istiyorum. İlçemiz dünyanın en bereketli ve verimli topraklarına sahiptir. Bu yüzden de ilçemizde daha bilinçli ve daha akıllı işlerin yapılmasına ihtiyaç var. Bunun için daha akıllı ve planlı işlerin yapılması gerekmektedir. El ele vererek ilçeyi örnek bir yer haline getirmek istiyorum. Bunu da ancak ve ancak gençlerimizin destekleri ile yapabileceğimize inanıyorum. Yani ben gençlere, hayallerindeki yaşam yerlerini vaat ediyorum. Fakat bunun için de onlara ihtiyacım olduğunun altını çizmek istiyorum. Ayrıca gençlere yönelik çeşitli geziler düzenleyerek, onları kültürel bir hayatın içerisinde görmek için de can atıyorum.
Kadınlara yönelik planladığınız çalışmalar var mıdır?
Söğüt’ün kadınlarına örgü evi açmak istiyorum. Bu sayede çanta, şapka, atkı gibi el emeği göz nuru ürünlerini pazarlamalarını istiyorum. Hatta ilçemizin iş insanlarının da bunları almasını ve yurtdışı gezilerinde, hediye olarak götürmelerini istiyorum. Bu sayede kadınlarımızın yetenekli elleri, tüm dünyaya açılmış olacaktır.
Peki ilçedeki esnaflar için düşünceler nelerdir?
İlçemizde büyük ve küçük esnafların vizyonlarının genişletilmesi gerektiğine inanıyorum. Bunun için de pazar payının büyümesi adına sürekli olarak eğitimler düzenlemek istiyorum. İlçemizin girişimcilerinin yer aldığı bir dernek çatısında, insanları çalışmaya ve yeniliklere teşvik etmeyi hedefliyorum.
Spor konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Spor hocalarıyla bir araya gelerek, eğitim kampları düzenlemek istiyorum. Bu sayede hava değişimi vesilesiyle, daha cesur gençlerin oluşumuna katkı sağlamayı hedeflemekteyim.
Yatırımcı iş insanlarından beklentileriniz nelerdir?
Öncelikle onları ilçemizde ağırlamak istemekteyim. Tüm imkanlarımızı kendilerine sunarak, kendi ticaretlerinde bir yer edineceklerine inanıyorum. Yani toprak bizden, yatırım sizden olsun diyorum. Bu yolda kendilerine pazarlama müdürü olarak, beraber çalışarak ve birlikte işler yaparak ilerlemeyi istemekteyim.
Sayın Başkanım, belli ki her yaş ve meslek grubunu düşünen planlan içerisindesiniz. Yaşlılar için de bu tarz düşünceleriniz bulunuyor mu?
Tabii, var elbette. Büyük şehirlerde anneleri ve babaları daha çok hizmetçi olarak görüyorlar. Onları yalnız bırakıyorlar ve anneler babalar evde vakit geçirmeye kendini adapte ediyorlar. Bir misafir, bir gelen giden de söz konusu olmuyor maalesef. Bu durum benim de yıllardır içimi sızlatıyor. Onlar için özel bir hizmet veren biri olursa, bir iş insanı bana gelerek bizzat ilgileneceğini söylerse, kendisine bir binayı tahsis etmeye hazırım. Onlara daha eğlenceli, daha doğa dostu, daha sosyal bir hayat sunmak için beraber çalışalım. Vücutlarının dinlenmesi için termal turlar düzenleyelim, sağlıklı bir bedene sahip olmaları için çabalayalım. Kalan ömürlerini daha da uzatmaya çabalayalım. O kadar acı hikayeler mevcut ki, o sağa sola emanet ettiğimiz büyüklerimiz bugünler için, bir avuç toprak için nasıl mücadele etmişler. Şimdi sıra bizde, bizim onlar için mücadele etmemiz gerek.

Yerel yönetim hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bizler, insanlarımıza güvenmek zorundayız. Samimi duruşumuzla, hem ilçemiz için hem de geleceğimizin tomurcukları olan çocuklarımız için çok çalışmamız gerekiyor. Bunun için de güler yüzlü olmamız, samimi ve içten davranmamız çok önemli. Siyasilerin güvensiz davranışları, bir yerde aslında bizlere de yansıyor. En çok da bu yüzden daha dikkatli olmamız ve güvene yönelik hareket etmemiz lazım. Yeter ki birlik olalım, yarınlara ışık tutalım.
Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, Yılmaz Çakır, Fatma Tanrıkulu, Fatih Tanrıkulu ve Mücahit Sağında ile bizlere ilçeyi gezdirerek, eski hamamları, kiliseleri, geçmişte kullanılan binaları göstererek bizleri adeta bir tarih yolculuğuna çıkardı. Birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ile damaklarımızı şenlendirmesinin yanı sıra, projeleri ve sevgi dolu bakışlarıyla da hepimizi çok etkiledi. Kendisine her şey için teşekkür ediyor ve bu yolda aynı amaçla yürüyeceğimizin sözünü vermek istiyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM