• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Söğüt Belediye Başkan İsmet Sever’den Kuruluşun ve Kurtuluşun Beşiği Olan Söğüt İlçemize Herkesi Davet Ediyoruz

Söğüt Belediye Başkan İsmet Sever’den Kuruluşun ve Kurtuluşun Beşiği Olan Söğüt İlçemize Herkesi Davet Ediyoruz

Söğüt Belediye Başkan İsmet Sever’den Kuruluşun ve Kurtuluşun Beşiği Olan Söğüt İlçemize Herkesi Davet Ediyoruz Söğüt Belediye Başkan İsmet Sever Söğüt Tanıyalım Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirlerden biri olan Bilecik, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Söğüt’e ev sahipliği yapmaktadır. Söğüt ilçesi, Alperlerin serdar, Ertuğrul Gazi’nin de meftun olduğu ulu çınarın kök saldığı bir konumda […]

Söğüt Belediye Başkan İsmet Sever’den Kuruluşun ve Kurtuluşun Beşiği Olan Söğüt İlçemize Herkesi Davet Ediyoruz

Söğüt Belediye Başkan İsmet Sever Söğüt Tanıyalım

Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirlerden biri olan Bilecik, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Söğüt’e ev sahipliği yapmaktadır. Söğüt ilçesi, Alperlerin serdar, Ertuğrul Gazi’nin de meftun olduğu ulu çınarın kök saldığı bir konumda yer almaktadır. Osmanlı Devleti’nin kurulmuş olduğu bu yer, ayrıca İnönü Zaferi ile de bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Söğüt ile ilgili şunları söylemiştir: “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz”.

Söğüt’ün Tarihçesi

Bilecik şehrinde yer alan Söğüt bölgesi, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın Kayı Boyu Beyi olarak bilinen Ertuğrul Bey’e mülk olarak vermiş olduğu bir yer olmaktadır. Osmanlı Beyliği’nin de ilk başkenti olarak bilinen bu ilçe, 1231 senesinde Thabeasion adı ile bilinmektedir. Fakat sonrasında Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik Rum İmparatorluğu’ndan alınmıştır. Bölgenin alınmasından sonra Anadolu Selçuklu hükümdarı 3. Alaaddin Keykubat tarafından da bu ismi verilmiştir.
Şehrin merkezine 31 kilometre uzaklıkta olan Söğüt, Eskişehir’e de 52 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ertuğrul Gazi ve Söğüt

Osmanlı Cihan Devleti’nin kurduğu topraklara, 400 tane çadır ile gelen Ertuğrul Gazi, ilk olarak Söğüt deresinin kenarına, kendi adıyla bir mescit inşa ettirmiştir. İslamiyet’in güzel ahlak prensibiyle yaşayan Ertuğrul Gazi, mescidinin inşası için bir Rum mahallesini seçmiştir. Bunun sebebi ise Rumların İslamiyet dinine karşı ısınmalarını sağlamaktır. Bu mescit sayesinde, su almak için gelen Rumlar, Türklerin vakit namaz kıldıklarını bizzat görmüşler ve bu ibadetten çok etkilenmişlerdir. Ertuğrul Bey’in bu kuyu ile tek amacı aslında İslamiyet’i yaymak da değilmiş. Türk toplumunun, savaştan çok barış yanlısı olduğunu, Rumlara kanıtlamak istemekte imiş. Nitekim başarılı da olmuş. Bu kuyu neticesiyle İslam dinini tanıyan Rum halkı, Türkleri takdir etmiş. Ertuğrul Gazi, aynı zamanda çok da eli açık ve cömert biri olduğu için, düzenlemiş olduğu toylara dost düşman ayrım yapmadan herkesi davet eder ve yüce gönlünü herkese gösterirmiş.

Söğüt İlçesinde Gezilmesi Gereken Yerler

Çok derin bir tarihi içerisinde barındıran Söğüt ilçesine yolunuzun düştüğü bir gün, mutlaka görmeniz gereken yerler bulunmaktadır. Bu yerleri şu şekilde sıralanabilir:

Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi’nin mezarı 1281 ve 1285 seneleri arasında ilk kez Osman Bey tarafından açık mezar şeklinde inşa edilmiştir. Sonrasında ise Sultan 3. Mustafa, 1757 senesinde bu türbeyi tekrardan yapılıyormuş gibi onarımdan geçirmiştir. Fakat zaman içerisinde bu yapı da zarar gördüğü için, türbe en son halini 1886 senesinde Abdülhamid Han’ın inşa ettirdiği şekliyle almıştır. Altıgen görünüme sahip olan bu türbede, mimari anlamda son derece etkili bir yapıt ortaya çıkmıştır. Duvarlarında bir sıra taş, üç sıra tuğra olan türbenin, kubbeleri kurşun ile kaplanmış ve alt sırada bulunan üç pencere de aydınlatılmıştır. Türbe içerisinde ayrıca Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun ve oğlu Savcı Bey’in de mezarları yer almaktadır. Türbenin bahçe kapılarının yanlarında da üç adet çeşme bulunmaktadır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Geçen Bilecik Hamidiye Cami
Çifte Minareli Cami olarak da bilinen bu cami, Sultan Abdülhamid tarafından 1905 senesinde yaptırılmıştır. Bir tane kubbesi ve iki tane de minaresi bulunmaktadır. Duvarları, kırmızı kesme taştan örülmüş ve kubbesi de kurşunla kaplanmıştır. Caminin kuzey yönünde neo-klasik alınlıklı kapıdan, son cemaat yerine girilmektedir.

Ertuğrul Gazi Mescidi
Kuyulu Mescit adıyla bilinen bu yer, Ertuğrul Gazi’nin tüm akrabaları ile Söğüt bölgesine geldiği zaman, Aktopraklık mevkiinde Söğüt Çayı kenarına inşa edilmiştir. Oldukça mütevazi bir görünüme sahip mescit, bahçe içerisinde yer almaktadır. Bölgede yapılan araştırma ve incelemelere rağmen, mescidin hangi yıllarda yapıldığına dair net olarak bir bilgi edinilememiştir. Fakat mescitin kare planı, tek kubbesi ve minaresi, dikkatleri üzerine çekecek kadar sağlam bir şekilde durmaktadır.

Kaymakam Çeşmesi
Sultan Reşat döneminde, Kaymakam Sit Bey tarafından yaptırılan bu çeşme, 1917 senesinde neoklasik tarzda inşa edilmiştir. Ayrıca çeşmenin dört bir tarafı Kütahya çinileri ve süslemeleri ile çevrilidir.


Çelebi Sultan Mehmet Cami
Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1414 ve 1420 seneleri arasında yaptırılan bu cami, dikdörtgen bir plana sahiptir. 1 tane büyük ana kubbesi olan 11 tane de küçük kubbesi olan bu caminin 3 tane de giriş kapısı bulunmaktadır. Son devir nakışlarıyla süslenmiş olan bu cami, göreni hayran bırakacak bir mimariye sahiptir.


Söğüt Etnografya Müzesi
1973 senesinde kurulmuş olan bu müze, bir komite tarafından hazır hale getirilmiştir. Söğüt, Bilecik ve Eskişehir’in yörük köylerinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen ne varsa 12 Eylül 1981 senesinde Söğüt’e getirilmiştir. Ve bu müzede ziyarete açık bir şekilde halka sunulmuştur.

Hamidiye İdadisi
Hamidiye Camisi ile birlikte Abdülhamid Han tarafından 1903 senesinde iki katlı olarak taştan inşa ettirilen bir bina olan Hamidiye İdadisi’nin giriş kapısı üzerinde, İstanbul’da yaptırılmış olan, dokuz tane mandanın çekerek taşıyabildiği rivayet edilen bir Osmanlı arması yer almaktadır.


Dursun Fakıh Türbesi
Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrine şahitlik edenlerden biri de Türk bilgini olan Dursun Fakıh’dır. Karaman’da dünyaya gelen Fakıh, Şey Edebali’nin de öğrencisi olmaktadır. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin ilk imam katibi ve ilk kadısı görevlerinde de yer almıştır. Şeyh Edebali’nin kızı ile evlenerek, Osman Gazi ile de akraba olan Dursun Fakıh 1327 senesinde vefat etmiştir. Ve türbesi, Söğüt-Bilecik karayolu üzerinde, Küre beldesinde bir tepede yer almaktadır

Söğüt Yöresinin Vazgeçilmezleri

Küre Kirazı
Söğüt ilçesine bağlı olan Küre beldesi denildiğinde akla ilk olarak gelen şey kirazı olmaktadır. Beldede 1350 dekar kapama kiraz bahçesi ve 6500’e yakın bağ alanlarıyla birlikte dağınık kiraz ağaçları yer almaktadır. Ağaç tercihlerinde genel olarak mahlep fidanı adı verilen, yabani kiraz ağacı bulunmaktadır.

Halk Oyunları
Yörede oynanan oyunlar, karşılamak ve zeybek olmak üzere iki çeşit olmaktadır. Zeybek genellikle erkeklerin oynadığı bir oyun türü olurken, karşılamalar hem kadın hem de erkekler tarafından tercih edilmektedir. Söğüt yöresine özel olarak söylenen türküler eşliğinde söylenen bu oyunlar, adeta bir görsel şölen ortaya çıkarmaktadırlar. Ayrıca yöresel müziklerde, hem geleneksel hem de teknolojik sazlar tercih edilmektedir.

Giysiler ve Süs Eşyaları
Artık sadece kına geceleri ve düğünlerde kullanılan yöresel giysiler arasında, kadınlar için şalvar, ferace ve oyalı yazmalar yer almaktadır. Kadınların özel günlerde şitare ismi verilen, kırmızı üzerine beyaz çizgili ve geniş dökümlü mera denilen şalvarları meşhurdur. Gösterişli giyimi seven Söğüt kadınlarının ceket ve gömlek tercihlerinde de, süslü, dantelli ve boncuklu modeller yer almaktadır.

Ertuğrul Gazi Anma ve Söğüt Şenlikleri

Osmanlı Devleti’nin filizlendiği mukaddes Söğüt topraklarında her sene Eylül ayının ilk yarısında Ertuğrul Gazi adına şenlikler düzenlenmektedir. Bu şenlikler, yaklaşık olarak 700 yıldan beri düzenli olarak yapılmaktadır. Genç nesle yurt ve tarih sevgisinin kazandırılmasının amaçlandığı bu eğlencelerde, Ertuğrul Gazi’ye ait düşünceler dile getirilir. Bu düşünceler arasında şunlar yer almaktadır:

• Er sözü, er yüzüne söylenir.
• Aslan kapana girdi mi, çakallar bile diş bilermiş.
• Düşmanın zalimliği, hileleri hiçbir zaman bitmeyecektir.
• Düşmanın zalimliği, hileleri hiçbir zaman bitmeyecektir.
• Toy senin, av benim olsun ağabey.
• Bırakın onlar oyun kursunlar. Zor oyunu bozar.
• Eğer geri dönemezsem bil ki içimde eksik olan ne varsa sende buldum.
• Bizde kuş avlanmaz, yemlenir. Kuş avlayacağım derken kurda yem oldunuz.
• Bir nefesine bile hükmedemediğimiz bu dünya için boyun mu bükeceğiz?

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Söğüt

Evliya Çelebi Seyahatname’sinde Söğüt’ü şöyle anlatmaktadır: “Söğüt, Bursa sancağı hükmünde, Lefke kazası nevahisinde hakimli, bağlı bahçeli, arı havası, lâtif bir kasabadır. 700 kadar kiremitle örtülü Türk hanelerini havi, müteaddit camili, han ve hamamlı, çarşı ve pazarlı bir yerdir.” diye bahseder. Bu mütevazı belde çeşitli istilâlara da sahne olmuştur. Evliya Çelebi bu konuda; “Osmancık bey olunca babası Ertuğrul’u bu Söğüt şehrinde defnedip, şehri de mamur etti. Bâdehu Yıldırım asrında Timurlenk bu şehri yağma ve harap etmiştir ki, hâlâ Ertuğrul Türbesi bile o kadar mükellef bir âsitâne değildir.”

Turizm Şirketlerinin Rotası Söğüt Olsun

Turizm şirketleri, ülkemizin şehirlerini ve ilçelerini gezdiren, bölgeler hakkında bilgilendirme yapan kahramanlarımız olmaktadır. Ve turizm şirketlerimiz, rotalarını değerli ilçemiz Söğüt’e çevirirlerse, 1 gece burada kalabilir ve misafirleri getirdiklerinde, biz belediye olarak onlara rehberlik eder, misafirimiz olarak ağırlarız. Ben bu hizmetten dolayı gurur duyarım. Bölgemiz, hem kış hem de yaz aylarında oldukça bereketli, tarihi güzelliklerin bulunduğu ve yöresel yemeklerin bulunduğu bir yerdir. Ertuğrul Gazi’nin torunları olarak, ilçemize sizlerin gelip, bizlere destek vermenizi bekliyorum. Bizler de bu yolda belediye olarak turizm şirketlerimize plaketlerini sunar, basında haber olarak sunarız. Sizin, değerli bölgemiz için duyarlı olacağınıza inanıyorum. Ve dilediğiniz zaman sizlere yardımcı olacak yardımcım Fatih Bey ile temasa geçmenizi temenni ediyorum. İletişim için: 0534 976 30 94

Söğüt Belediye Başkanı’ndan Okul Müdürlerine Hatırlatma

Sevgili eğitimciler ve sevgili okul yöneticileri,

Sizlerin öncülüğünde, geleceği şekillendiren gençler geleceğe hazırlanıyorlar. Onlara tarihi, fen bilimlerini, sosyal bilimlerini, edebiyatı öğretiyorsunuz. Gelin bir de Söğüt ilçesinde bir hikaye yazalım. Tarihin başladığı bu topraklarda, Ertuğrul Gazi’nin kurmuş olduğu Osmanlı Devleti’nin başladığı bu topraklara, öğrencileriniz ve velileriniz ile gezi programı düzenleyebilir ve burada dilerseniz 1 gece de konaklayabilirsiniz. Biz de sizlere bu geziniz sırasında eşlik eder, Belediyemizde ağırlayabiliriz. Buraya geldiğinizde, değerli müdürümüze plaketlerini sunalım, hem öğrencilerimizle hem de velilerimiz ile buluşup, ilçemizin misafirperverliğini gösterelim, hatıra fotoğrafları çektirelim. Ben Söğüt Belediye Başkanı olarak, sizleri topraklarımıza davet ediyorum, buyurun gelin, beraber zaman yolculuğuna çıkalım

Söğüt Belediye Başkanı’ndan Emeklilere Duyuru

Deneyim ve tecrübeye sahip emeklilerimizi, Söğüt ilçemizde ağırlamak ve Ertuğrul Gazi gibi bu topraklarda iz bırakanların yaşamış olduğu yerleri, ayak bastıkları bu değerli yerimizi sizin de gezmenizi istiyoruz. Burada dolaşmanız, 1 gece 2 gece kalarak havasının, suyunun, yöresel yemeklerinin ve samimi insanlarının sevgi ve saygısı ile keyifli bir gün geçirmenizde son derece etkili olacaktır. Çok derin bir tarihi bulunan ilçemize, siz değerli insanların Belediye makamımızı ziyaret etmesi ve hep birlikte bir hikaye yazmamız bizlere yakışan bir davranış olacaktır. Yabancı göz terazi gibidir denir ya, sizin de ilçemizi ziyaret ettiğinizde önerileriniz bizim için son derece değerli olacaktır. Grup halinde geldiğinizde, yardımcım Fatih Bey (İletişim için: 0534 976 30 94)sizlere yardımcı olacaktır. Siz değerli emeklilerimizi Ertuğrul Gazi dedemizin topraklarına bekliyoruz.

Şirket Yöneticilerine Duyurulur

Şirket elamanlarınızı gerek kültür gezileri için, gerek toplantılarınız için olsun Söğüt’te yapmanız, tarihimize ve Ertuğrul Gazi’mize sahip çıkmanız anlamına gelecektir. Buraya geldiğinizde hem tarihe yönelik bilgilerinizi tazelemiş olacak, hem de birlikte bir akşam yemeği yiyerek belediyemizde ağırlanmanın gururunu bizlere yaşatacaksınız. Siz de şirket yöneticileri olarak vizyonuza vizyon katabilir ve tarihin en büyük kahramanlarından ilham alabilirsiniz. Bizlere dilediğiniz zaman ulaşabileceğinizin de altını çiziyor, Söğüt’e sahip çıkmanızı ve toplantılarınızı değerli Söğüt ilçemizde yapmanızı diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM