• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
MÜESSESEMİZ ÇALINAN EŞYALARDAN SORUMLU MUDUR?
 • 1
 • 14090
 • 06 Kasım 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Mağazadan alışveriş yaparken hepimizin dikkatini çeken bir uyarı levhası vardır: ‘Çalınan eşyalarınızdan müessesemiz sorumlu değildir.’ Peki bu uyarı levhasının geçerliliği nedir? Mağazada ürün denediğimizde, otoparkta aracımızı park halinde bıraktığımızda veya akşam yemeği için gittiğimiz mekanda çantamızı sandalyenin ucuna iliştirdiğimizde eşyalarımızın güvenliği kime aittir? Değerli okurlarım; öncelikle şunu belirtmeliyim ki; işletme sahipleri tarafından asılan ‘Çalınan eşyalarınızdan […]

Mağazadan alışveriş yaparken hepimizin dikkatini çeken bir uyarı levhası vardır: ‘Çalınan eşyalarınızdan müessesemiz sorumlu değildir.’ Peki bu uyarı levhasının geçerliliği nedir? Mağazada ürün denediğimizde, otoparkta aracımızı park halinde bıraktığımızda veya akşam yemeği için gittiğimiz mekanda çantamızı sandalyenin ucuna iliştirdiğimizde eşyalarımızın güvenliği kime aittir?

Değerli okurlarım; öncelikle şunu belirtmeliyim ki; işletme sahipleri tarafından asılan ‘Çalınan eşyalarınızdan müessesemiz sorumlu değildir.’ Uyarı levhasının hiçbir geçerliliği yoktur. Yani bir mağazanın soyunma kabininde ürünü denerken şayet telefonunuz çalınırsa bunun sorumluluğu vedia (emanet) sözleşmesi gereği mağazaya ait olacaktır. Mağaza ise; size, çalınan eşyanın değerini tazmin etmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen işletme hakkında tüketici başvuru yollarına gidebilirsiniz.

İşletme sahiplerinin bu yöndeki sorumluluğu açısından Yargıtay’ın birçok kararı da mevcuttur. Yüksek Mahkeme işletme sahiplerinin bu husustaki sorumluluklarından kurtulabilmeleri için gerekli her türlü önlemi almalarını; ancak bu önlemleri alsa dahi haksız fiilin yaşanması önlenemeyecek ise sorumluluktan kurtulabileceğini açıkça belirtmiştir. Yani; güvenlik önlemlerinin, hırısızlık olayının yaşanmasına engel olmayacağı durumlarda mağaza sahiplerini uğradığımız zarardan sorumlu tutamıyoruz. Tabi ki tüm sorumluluğu işletme sahiplerine yıkmak Hakkaniyet İlkesi ile bağdaşmamaktadır. Yerleşik mevzuat ve Yargıtay Kararları bu tür hırsızlık olaylarında zarar görene de kusur sorumluluğu yüklemektedir. Yani; param çalınsa dahi işletmeden tazminatımı alırım, mantığıyla çanta veya cüzdanımızı soyunma kabinlerinlerinde bırakmak, hiçbir dikkat ve özen göstermemek bize tam tazminat hakkı kazandırmaz. Kusur sorumluluğu çerçevesinde; bizim de azami özen ve dikkati göstermemiz gerekir. Keza Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 09.07.2008 tarihli kararında; aracını Carrefoursa A.Ş’nin kapalı otoparkına park eden ve çalınan laptopunu ön koltukta ve görünür yerde bırakan davacının da kusurlu olduğu yönünde görüş bildirilmiş ve davacının uğradığı zararın tazmininde kusur indirimi yapılması gerekildiği vurgulamıştır.

Sonuç olarak; vedia (emanet) sözleşmesi gereği mağazaların çalınan eşyalardan sorumlu olmayacaklarına dair yazı geçersiz olup, bu konuda azami özen gösteren bizlerin başına gelecek olumsuz durumlarda mağazalar bu zararımızı tazmin etmekle yükümlüdürler.

 

AV. TUBA CAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Günlük hayatımızda çok karşılaşabilceğimiz bi soruna değinip bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • YENİ
 • YORUM