• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kanuni Sultan Süleyman Araştırma Hastanesi’nde Misafiriz

Kanuni Sultan Süleyman Araştırma Hastanesi’nde Misafiriz

Kanuni Sultan Süleyman Araştırma Hastanesi’nde Misafiriz Ayson Karabağ, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde Beyin Cerrahisi bölümünde birkaç gün yatan babasına refakat ettiği sürece, bir devlet hastanesindeki doktorundan hemşiresine hastabakıcısından güvenlik görevlisine kadar herkesin hastaneyi ziyaret edenlere yaklaşımını tarafsız şekilde anlatıyor. Küçükçekmece’nin Halkalı ilçesinde yer alan, konumu itibarıyla TEM yoluna yakın, Kanarya ve Sefaköy’den ulaşımın bulunduğu bir […]

Kanuni Sultan Süleyman Araştırma Hastanesi’nde Misafiriz

Ayson Karabağ, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde Beyin Cerrahisi bölümünde birkaç gün yatan babasına refakat ettiği sürece, bir devlet hastanesindeki doktorundan hemşiresine hastabakıcısından güvenlik görevlisine kadar herkesin hastaneyi ziyaret edenlere yaklaşımını tarafsız şekilde anlatıyor.

Küçükçekmece’nin Halkalı ilçesinde yer alan, konumu itibarıyla TEM yoluna yakın, Kanarya ve Sefaköy’den ulaşımın bulunduğu bir devlet hastanesi Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi. Binaya dışarıdan baktığınızda çok büyük ve çok güzel görünüyor. Yalnızca çevresi biraz daha bakımlı, çiçeklerle donatılmış olsa, hasta yakınları için huzurlu ve ferahlatıcı bir dinlenme alanı yaratılabilir. Morallerini yükseltecek bir çevre düzenlemesi hasta yakınlarının daha mutlu ve umutlu olmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum.

 

İçeri girdiğimdeki ilk izlenim

Binanın kapısından içeriye girdiğimde danışman, güvenlik beni karşıladı ancak hiçbir şekilde iletişim kurmadık, göz temasımız bile olmadı. Bu iletişimsizlik hizmetçiler, hemşireler ve hastanenin diğer çalışanları ile de aynı şekilde devam ediyor.

Hastanede her şey var ancak ruh yok, sevgi yok, gelen hasta ve yakınlara değer verilmiyor. Herkes kendi içinde kaybolmuş gibi.

 

İkinci katta Beyin Cerrahisi bölümündeyiz

Bu bölümde 32 oda var. Her odada 2 hasta kalıyor. Beyin cerrahisi bölümünde 1 doktor, 2 kadın 1 erkek olmak üzere toplam 3 hemşire, 1 tane de hizmetçi görev alıyor.

Bölümde birinden yardım isteyecek olsan, acil bir durum olsa dışarı çıktığınızda kimseyi bulamıyorsunuz. Kime danışacağınız, kimden yardım alacağınızı bilemiyorsunuz. Ancak oda oda gezip hemşireleri ya da görevli birini bulmanız lazım.

 

Hemşireler 24 saat sevgisiz, iletişimsiz çalışıyor

Beyin cerrahisi servisinde çalışan hemşirelerle iletişim kurmak olanaksız. Size bakmıyorlar, dinlemiyorlar. Sık sık kontrol etmeleri gereken hastaları kontrol etmiyor, işlerini sıkı takip etmiyorlar. İşlerine sevgiyle, aşkla bağlı değiller. 24 saat çalışan bu arkadaşlarda ruh yok.Hastane çalışanlara, iletişim kurma ve insanlara sevgiyle yaklaşma eğitimi verilmeli.

 

Hastane çalışanlarına birkaç tavsiye

Hasta ve hasta yakınları hastaneye biraz önyargılı geliyor. Daha önce yaşadıkları ya da çevreden duydukları hikayelerde hep kötü olaylar ve izlenimler yer alıyor. Doktorlara ve çalışanlar güven duymuyor. Zaten morali bozuk olan vatandaşlar, hastaneye girdiği andan itibaren daha huzursuz ve tedirgin oluyor.

Peki, hastane çalışanlarının davranışları nasıl olmalı? Gelen hasta ve yakınlarının anlattıklarını sonuna kadar can kulağıyla dinlemelisiniz. Öncelikle onlara güven vermelisiniz. Birazcık ilgi ve yol gösterdiğinizde, onlara saygı duyduğunuzu hissettirdiğinizde işinizi aşkla yaptığınızı anlayacaklar. Bu şekilde her gün 10 kişinin kalbini kazansanız ayda 300 kişinin hastaneden mutlu ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu insanların dualarını ve ufak hediyelerini kazanma şansınız da oldukça yüksek. Bizim milletimiz kötülüğü unutmadığı gibi iyiliği de unutmaz.

Hastane çalışanları,

İletişim konusunda,

Kullandıkları dil konusunda,

Sevgi konusunda,

Görev aşkı konusunda,

Hasta ile konuşma ve onlara yaklaşım konusunda,

İşine ruh koyma konusunda eksiklerini düzeltmeli.

 

Hasta yakınlarıyla konuşurken unutmamanız gerekenler ise;

Hastanın morali bozuk,

Hasta yakınları üzgün,

İçleri yanıyor.

Onlarla konuşurken sevgiyle onlara değer verdiğinizi gösterecek şekilde konuşmanız, sorunlarını çözmeye yardımcı olacağınızı onlara hissettirmeniz gerekir.

Vücut dilinizle,

Ses tonunuzla,

Kullandığınız kelimelerle,

Sevgi dolu yönünüzü,

İş ruhunuzu,

Soğukkanlı ve kararlı duruşunuzu bozmadan, göstermeli, güven veren duruşunuzdan vazgeçmemelisiniz.

Serviste çalışanların konuşması

Serviste çalışanlar, hasta yakınlarıyla konuşurken aşağılayıcı bir tutum içerisinde oluyor. Bu nedenle sıklıkla tartışma yaşanıyor. Çalışanların emir verici konuşma tarzından, hastalara karşı ilgisiz olmaktan vazgeçmelisiniz. Hastane çalışanı olarak yüreğiniz sevgiyle dolu ve iletişime açık olmalısınız.

Çalışanlar sürekli denetlenmeli

Hastane çalışanları müdür veya müfettiş tarafından sürekli denetlenmeli. Çalışan ve çalışmayan personeller tespit edilerek, görevini layıkıyla yerine getiren personeller onore edilmeli.

Hastane yakınlarına güven verilmeli

Bu konforun yanında güven veren çalışan sevgi dolu olmak için gayret etmeli. Emek vermeli, çaba harcamalı. Her şeyin başı sevgidir, yaklaşım da böyle olmalı.

Pazar akşam hastanede olay oldu

Anladığım kadarıyla olay güvenlikten iki kişinin gelip tüm odalara ziyaretçiler boşaltsın diye bağırmasıyla başladı. Hiç durmadan her odanın kapısında bağıra bağıra söyleyerek devam ettiler. Sonrasında gelip her odayı tek tak kontrol ettiler ve yine bağırdılar. Biri genç iki kişi sürekli bağırıyordu. Odaların birinden çıkan kişi, “Tamam kardeşim çıkıyoruz” dedi. Sonrasında birbirlerine cevap verdi derken konuşmansın tonu yükseldi ve olay kavgaya dönüştü. Hastaneye polisler geldi.

İzlenimim

Güvenlik görevlisi sessizce odalara ziyaretçi var mı diye baksa, var ise nazikçe uyarsaydı bu kadar büyük bir olay yaşanmayacaktı. Ama çalışanlara göre hasta ziyaretçileri zorba ya da sürekli doktorları dövmeye kalkıyor gibi görünüyor. Oysa burada olayı çıkaran güvenlik görevlisiydi ve hatası fark edilmedi.

Birbirimize karşı güven duymak zorundayız

Küçükleri seven, büyüklere saygı gösteren nesillerin çocuklarıyız. Eskiden sokaklarımızda ortak kullandığımız çeşmeler vardı, birbiriyle karşılaşan selam verirdi. Dostluk, vefa vardı. Tanımasak da insanlar baş tacıydı. Bunu kaybettik. Herkes adeta bir barut gibi etrafta dolaşıyor.

İşini layıkıyla yapan sağlık çalışanları da var

Başımızdan geçen talihsiz olayların dışında, hastanede güzel kalpli insanlarla da karşılaştık. Çalışan hemşireler arasında gönüllü çalışan da var. Güvenlik görevlileri arasında tatlı dilli olan da vardı, kavga çıkarmaya meyilli olan da.

Kaldığımız süre boyunca, bize yardım eden doktorlar, insanlar var. Bunlar; hemşire Tuba Hanım, Görkem danışma, Doktor Emine hanım, doktor Akın beye ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim. İnşallah bu arkadaşlarımın sayıları artar. Sorun olmasın her zaman çözüm olsun.

Atatürk ne demiş “Beni Türk doktorlarına emanet edin.” Bizim doktorlara güvenimiz tamdır ancak hastane yönetimin alttan üste kadar her şeyi, çalışan herkesi bilmesi gerekiyor. Çalışanını tanımalı, gelen hastaları da memnun etmeli. Bunun için çevresini yeşillendiren çalışanlarla eğitim verilmeli.

Bu hastaneye kim gelirse gelsin, mezhebi, ırkı, ülkesi fark emiyor. Biz insan odaklı olarak insani yardımların, şifa veren insanların sayılarının artmasını diliyorum. Yöneticiler çevreyi düşünmenin yanı sıra, hizmet veren çalışanlara eğitim verilmeli, iyi çalışanlar ödüllendirilmeli. Yılda bir plaketle gurur duyulması sağlanmalı.

Babamızı hastaneye getirdik, başımıza gelmeyen kalmadı. Takdir sizin

Tüm bu olanların yanı sıra biz ufak bir müdahale için gitmişken babamıza hatalı tedavi uyguladılar ve bunun sonucunda babamı yoğun bakıma aldılar. Şükür bir doktor hatayı fark etti ve düzeltti. Ama bizde sabır ve saygı vardı ki bu durumu kavgaya dönüştürmedik. Sabrımız ve saygımız karşısında onlar yanlış yaptıklarını anladıkları anda kendileri söylediler.

Sevgili sağlık çalışanlarına birkaç hatırlatma

İşiniz çok zor ve çok dikkat gerektiriyor. İşinizi veya görevinizi lütfen sevgi ve saygıyla yapın, dikkatli olun. En ufak bir hatanız bir cana mal olabilir. Onun için lütfen bu işin zorluğunu bilerek, sevgiyle, insana değer vererek yapın. Çevrenizdeki hasta ve yakınlarına sevgi gösterin. Unutmayın, sizinle konuşan insanların morali bozuk ve sağlıklı düşünemiyor olabilirler.

Bu yazımda hastane yöneticilerine bir tutmak istedim ki, eksikleri düzeltmek için adım atsınlar. Bir can kaybı olmadan, bir sorun yaşanmadan, hastanenize yakışır olmanızı diliyorum. Sağlığımızı emanet ettiğimiz sizlere güvenimizi sarsmadan, güven aşılayarak hizmet vermenizi öneriyorum.

Son olarak hastanede tanıştığım, bilgisi ve yaklaşımıyla bizi rahatlatan Doktor Emin Hanım’a, hemşirelerden Tuba Hanım’a, Iğdırlık Görkem’e, Danışma – Güvenlik çalışanı Elmas Hanım’a ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim.

Gazeteci

Ayson Karabağ

bakirköydenhaber gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM