• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kadınların ne Kadar Eziyet Çektiğini Erkekler Ne Kadar Biliyor?

Kadınların ne Kadar Eziyet Çektiğini Erkekler Ne Kadar Biliyor?

Kadınların ne Kadar Eziyet Çektiğini Erkekler Ne Kadar Biliyor? Bir yazar, “Bir bedeli ödeyen eziyet çekenleri dinleyin, ordan ders çıkararak siz o acı faturayı ödemeyin.” der. Eşimi, kardeşimi daha iyi tanımam için kızımdan aldığım ders sayesinde eşimi ihmal ettiğimi anladım ve bana farkettirmemesinin nedenini şimdi daha iyi anlıyorum. Bilginiz olsun siz de eşinizi ihmal etmeyin. […]

Kadınların ne Kadar Eziyet Çektiğini Erkekler Ne Kadar Biliyor?

Bir yazar, “Bir bedeli ödeyen eziyet çekenleri dinleyin, ordan ders çıkararak siz o acı faturayı ödemeyin.” der. Eşimi, kardeşimi daha iyi tanımam için kızımdan aldığım ders sayesinde eşimi ihmal ettiğimi anladım ve bana farkettirmemesinin nedenini şimdi daha iyi anlıyorum. Bilginiz olsun siz de eşinizi ihmal etmeyin.

Sevgili kardeşlerim, 60 yaşındayım, kızımın hamilelikte yaşadıklarını gördükçe empati kurdum, eşimin ne kadar eziyet çektiğini zorlandığını kızımda anladım ve öğrendim. Benim gibi bunu 30 yıl sonra anlayan erkeklerin empati kurmalarını ve bizim gibi pişman olmadan önce eşlerine yardım ederek, yükü birlikte alarak yaşamalarını tavsiye ederim. Şimdi ben pişmanım, eşimin hakkını nasıl öderim diye düşünüyorum.

Size bir hikaye anlatayım; bir adam hastaneye gelmiş, hava serumu vermişler adam iyileşmiş, yanına gelen doktor: “Geldiğiniz zaman çok kötüydünüz biz size oksijen verdik, serum taktık, şükür şimdi iyisiniz. Sizden oksijen bedeli alacaklar, sizin sigortanız yok, bunun bedeli ₺2000 isterseniz size taksit yaparlar ama siz ağlıyorsunuz durumunuz yoksa biz yardımcı oluruz üzülmeyin.” dediği zaman yaşlı adam: “Yok oğlum yok ben 80 yaşındayım, bu zamana kadar hava alarak bu kadar yaşadım, bu aldığım havanın bedelini nasıl öderim, ben bunu düşünüyorum.” deyince dokturun gözleri açılmış. İşte sevgili arkadaşlar, sağlığımızı, evimizi, eşimizi, mutluluğumuzu kim verdi, nasıl olur bunların fitresi hiç düşündük mü?

Kızımın hamilelik dönemini gözümüzde canlandıralım. Kadınların hamile kaldığı dönemde yemek yiyemediğini, her şeyi çıkardığını biliyor musunuz? 3 ay sürekli endişe içinde işe gelip gittiğini, yolda aniden kusarsa diye üstünü başını düşündüğünü biliyor musunuz? Bir taraftan işini yaparken diğer taraftan içten içe çektiği zorlukları, endişelerini elinden geldiğince gizlediğini, sıkıntılarını söylemediklerini fark ettiniz mi? Evde yemek yapan, temizlik yapan, eve gelen misafir için sürekli çalışan fedakar bir kadın olmanın sıkıntısını fark ediyor musunuz? Sizin bir dişiniz ağrısa dünyayı kaldırıyorsunuz, kadının içten içe çektiği bin sıkıntı varken bir yandan da kendisini zorladığını gördünüz mü? İşe gidip geldiğinizde bu eziyeti yaşadınız mı? Kadınların bunu 9 ay sıkıntı ve eziyet içinde dışarda yaşadığını, doğumdan sonra tatlı uykusundan kalkıp çocuğunu yediren içiren biri olduğunu fark ettiniz mi? Uyku saatleri bozulmasına rağmen fedakarlıktan vazgeçmediklerini, gözünün aklının yüreğinin çocuğunda olduğunu biliyor musunuz? Emzirirken göğsünden süt gelmediği zaman stresden etkilendiğini anlayacak kadar bilgili misiniz? Emzirdiği zaman yüzündeki eziyet ifadesini fark ediyor musunuz? Bir taraftan ekonomisini, bir taraftan çocuğunu, bir taraftan eşi eve gelecek diye yemeğini düşündüğünü; diğer taraftan ütüsünü ve temizliğini yaparken gösterdiği sabrını fark edebiliyor musunuz? Biri sizi tatlı uykunuzdan uyandırsa, sinirden dünyayı ayağa kaldıracağınızı söylersiniz. İşte kadınların hamilelik döneminden çocuğu ayaklarının üzerine basana kadar çektiği eziyetleri, zorlukları erkekler tam olarak anladığı zaman kadınlara daha fazla yardım edeceklerini düşünüyorum. Empati yapana kadar kadının temizlik çilesini biz tam bilmiyoruz, kadının temiz bıraktığı tuvaleti bizim temiz bırakmadığımızı, onların temiz bıraktığı banyoyu bizim darmadağın ettiğimizi biliyor musunuz? Havluları su haline getirdiğimizi fark ediyor musunuz?

Kadınları iyi izleyin iyi empati yapın, kimin ne kadar eziyet çektiğini fark edelim, kadınların fedakarlığını görelim, kadınları anlayalım yüklerini az da olsa paylaşalım, destek verelim, yardım edelim. Kadınların kıymetini artık daha iyi bilirsiniz diye düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM