• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İsmail  Özdemir’den  Gayrimenkul Yolculuğu

İsmail Özdemir’den Gayrimenkul Yolculuğu

İsmail Özdemir’den Gayrimenkul Yolculuğu Yeme içme, uyku ve diğer temel insani gerekliliklerimizi karşılamak üzere mutlaka bize ait bir ‘mahale’ ihtiyaç duyduk hep… Orası bize yuva oldu. Evlenene yuva kurdu, boşanana da yuvası yıkıldı, dedik. İlerleyen vakitlerde, değişen dünya koşullarıyla birlikte büyük şehirlere göç etmek gerektiğinde başkalarının evlerine ihtiyaç hasıl oldu. Bu evleri ya kiraladık ya […]

İsmail Özdemir’den Gayrimenkul Yolculuğu

Yeme içme, uyku ve diğer temel insani gerekliliklerimizi karşılamak üzere mutlaka bize ait bir ‘mahale’ ihtiyaç duyduk hep… Orası bize yuva oldu. Evlenene yuva kurdu, boşanana da yuvası yıkıldı, dedik.

İlerleyen vakitlerde, değişen dünya koşullarıyla birlikte büyük şehirlere göç etmek gerektiğinde başkalarının evlerine ihtiyaç hasıl oldu. Bu evleri ya kiraladık ya da satın aldık. O noktadan itibaren de konut ve işyeri ihtiyacına bağlı ortaya çıkan gayrimenkul ticareti tıpkı otomotiv, tekstil, makineleşme, …vs.gibi ekonominin temel dinamiği haline geldi.

Yine en başından bu alandaki ana terimlerden Gayrimenkul; Arapçada nakil yani taşımak sözcüğünden türemiştir. Önüne olumsuzluk eki eklenerek taşınmaz anlamında kullanılmaktadır. Genellikle arsa, arazi, bina, apartman, işyeri, konut, villa, fabrika ve benzeri ekonomik değerlerin genel adı olarak kullanılan yaygın bir kelimedir. Emlak kelimesi de benzer şekilde Arapçadan dilimize geçmiş olup Türk Dil Kurumu her iki kavramı; konut, bina, arsa, bahçe vb. gibi niteliği ve özelliği bozulmadan taşınamayan mal ve mülklerin ortak adı, taşınmazlar şeklinde tanımlamıştır.

Gayrimenkul ve Emlak Danışmanı ise gerçek hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesi yaparak; alım, satım, rehin vb. aynı hak tesisi gibi tüm hukuki ve teknik işlemleriyle kiralanması konusunda aracılık eden ve devam hizmetleri yerine getiren, bu konularda gerektiğinde danışmanlık, bilirkişilik ve ekspertizlik yapan, bunlarla ilgili gerekli form, beyanname vb. belgeleri doldurarak tüm süreci yöneten, emlak beyannamesi düzenleme bilgisi yanında yetkisine de sahip olan; portföy oluşturan, pazarlama teknikleriyle gayrimenkulün sunumunu yapan, bu iş ve işlemleri kendi adına açılmış bir iş yerinde yapan kişi veya kuruluştur.

Danışmanlık; ilgili bakanlık ve yetkili kuruluşlar tarafından verilen bir sertifika ile yapılan aracılık (broker) hizmetidir.

Çoğumuzca bilinen bu kavramları hızlıca geçerek günümüzde konut ticaretinin son 2 yılına bakacak olursak da 2017 yılında Türkiye genelinde toplam 1 milyon 409 bin 314 konut satıldı ve tüm zamanların rekoru kırıldı. Yine TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; Türkiye genelinde 2018 yılında 1 milyon 375 bin 398 adet konut satış sonucu el değiştirdi. Konut satışları 2018 yılında 2017’ye göre yüzde 2,4 azaldı…

Konut satışlarında 2018 yılının ilk 11 ayında önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 143 ile Şırnak’ta oldu.

İstanbul’da konut yüzde 4,91 değerlendi…

 Konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 2,4 düştü. Ancak konut fiyatları yüzde 19,39 arttı. İstanbul‘da ise konut yüzde 4,91 değerlendi. Konut değer değişimlerine bakıldığında ise en yüksek değer artışının Antalya’da olduğu belirlendi.

Türkiye‘de ortalama konut fiyatı TL.285.852.-

 Endeks verilerine göre, 2018 yılı sonunda ortalama değerlendirildiğinde Türkiye’de konut büyüklüğü 123 metrekare, konut satış fiyatı 285.852 TL, kira bedeli 1.456 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl.

Türkiye’de konut fiyatları en fazla artan iller ise Edirne, Aydın ve Muğla olarak açıklandı.

z

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM