• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cihan Ünal ile Sarımsak Festivali’nde Yaşadıklarımız

Cihan Ünal ile Sarımsak Festivali’nde Yaşadıklarımız

Cihan Ünal ile Sarımsak Festivali’nde Yaşadıklarımız Yazar Ayson Karabağ, Taşköprülü Cihan Ünal ile Sarımsak Festivali’nde birlikteydi. Ünal ile birlikte gözlem yapıp, dolaşarak, yetiştiği evi, komşuları, Taşköprü halkı ve festival hakkında sohbetti etti. Geziye dair gözlem ve düşünceleri yazı dizisi olarak Bakırköydenhaber’de sizlerle olacak. Taşköprü’ye bakış Taşköprü’den ayrıldığında geride bıraktığı evlerin hepsi bahçeliydi, caddeler, yollar toprak […]

Cihan Ünal ile Sarımsak Festivali’nde Yaşadıklarımız
Yazar Ayson Karabağ, Taşköprülü Cihan Ünal ile Sarımsak Festivali’nde birlikteydi. Ünal ile birlikte gözlem yapıp, dolaşarak, yetiştiği evi, komşuları, Taşköprü halkı ve festival hakkında sohbetti etti. Geziye dair gözlem ve düşünceleri yazı dizisi olarak Bakırköydenhaber’de sizlerle olacak.

Taşköprü’ye bakış
Taşköprü’den ayrıldığında geride bıraktığı evlerin hepsi bahçeliydi, caddeler, yollar toprak yoldu. Bol ağaçlık ve yeşillik vardı. Babam öğretmendi. Ağaç ve çiçekleri bazı bahçelerden alır getirir bizim bahçeye ekerdi. Ağaçlar, çiçekler sokağa parfümünü salar, güzel kokuları her yeri sarardı. Bizlerde nasibimizi alırdık diyen Cihan Ünal sözlerine şöyle devam etti; evimizin bahçesi çok büyüktü. Şimdi gözüme çok küçük geldi. Sokaklar çok genişti, şimdi dar geldi. O zaman gözlerimde her şey çok büyükmüş şimdi küçük olduğunu görüyorum. Şanslıyım… Taşköprü’den gelirken ünlü değildim ama şimdi bir ünlü olarak döndüğümde hemşerilerimin sevgisi, ilgi ve alakası, anne ve babamla olan hikayelerini konuşmaları beni çok mutlu ediyor. 4 kuşak geçmiş… Ne mutlu bana ki 4 kuşağın görüşlerini, fikirlerini, sevgisini, görüp tadıyorum.
Taşköprü’ye geldiğimde aklıma ilk Kuyu Kebabı ve Etli Ekmeği geldi. Gözlerimin önünden hiç ama hiç gitmedi. İstedim ki sabah kahvaltıyı etli ekmekle yapıyım, doya doya yiyip hasretimi gideriyim. İçimdeki aşkı söndüreyim, başka bir aşk bu. Bu aşkı yeniden tatmama vesile olan yazar Ayson Karabağ ve Başkan Abdullah Çatal’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederim.

Her Adımda Anılarım Karşıma Çıkıyor
Bu yolda adım attığımda gözlerimin önüne babam, ağabeyim, ablam, komşularım geliyor. Şimdi caddeler güzelleşmiş, bahçeli evlerin yerinde apartmanlar var. Her bir binanın yerinde o dönemde yaşayanlar gözlerimin önüne geliyor. Zaman zaman duygulanıyorum, gözlerim doluyor, zaman zaman sevincim artıyor.
Yatırım sevdalısı Remzi Başbuğ, bizim evi hotele çevirip, ilk olarak komşuları işe alacağını söylediğinde çok mutlu oldum. Bu ev hotel olarak hizmet verirken kimisine ekmek kapısı olacak kimisi İstanbul’a gelip kalacak ve burada bir hayat başlatacak. Belki de yeni yıldızların doğmasında faydalı olacak. Onun için çok sevinçliyim. Yoksa ben de bina yapar satardım ama orada anılarım, sevgilerim her şey var.

Festivalde Tezgah Açanları Ziyaret
Festival kapsamında ticaret yapmak isteyen insanları görelim, alışveriş yapalım ki bir katkımız olsun diyerek yola çıktık.
Tezgahları tek tek ziyaret ederken bir yerde ısrarla etli ekmek yiyip yemeyeceğimizi sordu onu kırmak istemeyen Ünal, gelir etli ekmeği yerim diye karşılık verdi. Akşam yemeğinde etli ekmek yemeğe gittik. Yolda görenler resim çektirmek için sık sık durduruyorlar. Cihan Bey, hepsiyle ilgilenip, fotoğraf çektirdi.
Bir dükkana girdik, siparişimizi verirken orada oturan bir kişi bizim komşunun oğlu diyerek resim çektirdi ve anılarını anlattı.
Cihan Ünal hemşerileriyle bol bol sohbet edip onları dinledi.

Festivalde Yağmur Yağdı
Festivalde yağmur yağdı ve sığınmak için bir dükkana girdik. Çok kalabalıktı, özellikle gençler vardı. Bir yerden tanıdık geliyor, google’da arama yapıyorlar, bilgileri topluyorlar sonra çekinerek ‘Bir resim alabilir miyiz’ diyorlar. Tabii dedelerinin yaşında bir Taşköprülünün ünlü olması onlar için güzel bir örnek.
Sonra bir gazeteci olarak aralarına girdim, konuştum. Taşköprü’den böyle ünlülerin çıkmasının onları cesaretlendirdiğini öğrendim. Bu beni çok sevindirdi. Cihan Ünal orada bir tohum serpti, biz de o tohumun şahidi olduk.

Folklor Ekibi
Kıbrıs’tan, Yunanistan’dan, Kore’den, Tuzla’dan gelen folklor ekiplerine bayıldım. Her figüründe bir mesaj vardı. Estetik ritimler, müzik içimi ısıttı ve resmen gözlerimi o güzel gençlerden alamadım. Sadece bir gün folklor olmalı diye düşündüm.

Festivalde Güzellik Yarışması
Genç kızların katıldığı bir de güzellik yarışması vardı. Birbirinden güzel kızların yer aldığı, gazeteci kimliğimle jüri üyesi olarak bulunduğum yarışmada oldukça zorlandım. Yarışma festivale renk kattı. Gelinlik firması da iyi çalışmış, tebrik ediyorum.

Yarışma için Öneri
Güzellik yarışması için ilçemizin köylerinden genç kızların bulunduğu bir grup seçilse, onlara kısa eğitimler verilse ve ilk üç ona göre belirlense daha güzel olabilirdi. En azından birinci olan kızımızı reklam filminde ya da sinema filminde oynatırdık. İlçemizi temsil edecek yetenekli gençleri keşfetmiş olurduk. Belki gelecek yaz bu şekilde yapılarak Taşköprü’yü temsil edecek gençleri seçeriz.

Ergün Hotel Hakkında
Hotelin gerek odaları gerekse verilen hizmetler Cihan Ünal’ı çok etkiledi ve doğduğu yerde bu kalitede hizmetlerin verilmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Yemeklerde masada her şey var sadece kuş sütü eksikti.

Taşköprü Kent Müzesi’ni Gezdik
Binaya hasta olan Cihan Ünal önceden buranın askeriye olduğunu biliyordu.
Bizi Yeşim Hanım karşıladı. Her birimizle tek tek konuşarak bilgi verdi. Sonra karşımıza Cihan Ünal’ın giysilerinin de olduğu bir köşe geldi. Ünal, duygulandı ve kendi sesiyle hazırlanan Taşköprü videosunu büyük ekranda izledi. Son olarak müze defterini imzaladı.
Yeşim Hanım’ı buradan da bir kez daha tebrik etmek istiyorum. Ezbere değil, duygularıyla, sevgiyle ve yorumlayarak anlattı her şeyi. Başkan böyle elemanlara daha iyi sahip çıkmalı.

Pompeiopolis Antik Kenti
Antik kentte bizi yakışıklı, işine hakim bir beyefendi karşıladı. Tek tek sunum yaparak bizi bilgilendirdi. Cihan Ünal da buradan çok etkilendi.
Kültür Merkezi Binası
Buradan kültür merkezi binasına gittik. Bina her şey düşünülerek tasarlanmış. Sinema, tiyatro gösterimleri, sunumlardan, ışık sistemleri, ses sistemi konusuna kadar her şey son derece profesyoneldi. Ünal, “Buraya tiyatro için geliriz” dedi.
Ünal, ‘Bıraktığım Taşköprü çok yol almış, gelişmiş. Kendisini geliştirmiş, bölgeyi bir gömlek ileriye taşımış insanlarla konuştum. Onların sevgi, hürmeti çok güzeldi” dedi.

Festival nasıldı?
Festivalde Azeri rüzgarı vardı. Sanatçılar çok çok iyiydi. Farkı ülkelerden folklor ekiplerinin olması harikaydı. Her oyunda bir mesaj vardı. Sadece festivallerde siyasete bulaşmadan çalışmak gerek. Sanatçılar da siyaset değil işini yapsa daha iyi olur. Siyaseti siyasilere bırakalım biz de sanatçı olarak işimizi yapalım. Ne diyorlar, ‘Ekmeği ekmekçiye ver. Bir de fazla ver.’ Onun için sanatçı şarkısını söylesin. Halk zaten onu dinlemeye gelmiş. Başkana yaranmak için siyasete girmiş olabilirler. Ancak benim tanıdığım başkan siyasetten çok Taşköprü’de her görüşten insanı kucaklayan, Taşköprü için elinden geleni yapan biri. Öyle de olmak gerekir.
Festivalde iş yapan esnafların yüzünün gülmesi, hotelde kalan misafirlerin olması, buradan hediyeler almaları, başkan ve diğer çalışanların canla başla çalışması hoşuma gitti.

Taşköprü Belediye Başkanı Hakkındaki Düşüncelerin Neler?

Genç bir başkan. İnsanlığı, insanlara verdiği değer beni çok etkiledi. Özellikle konserde ayak ayak üstüne atıp oturmadı, yaşlıya yer verdi, engelli insanları en güzel yerlere yerleştirdi. Misafirleriyle tek tek ilgilendi. Dini, mezhebi, görüşü ne olursa olsun hepsine saygı duyalım, kırmayalım. Onların sevgisini kazanmanızı diliyorum. Her konuda yanınızda destekçinizim.
Bu zamana kadar Taşköprü’ye hizmet eden tüm belediye başkanlarına da hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim.

Remzi Başbuğ Hakkında Düşüncelerin Neler?
Baba yadigarı olan yerimizi saklıyordum ama Remzi Beyin projesinin Taşköprü’ye can vereceğini düşünüyorum. Taşköprülülere ekmek verecek, esnafın satışlarını artıracak, ilçemizi ileriye taşıyacak. Bunun için kendisine teşekkür ediyorum, beni çok mutlu etti.
Babam eğitimci olduğu için bizi bu evde eğitti, büyüttü. Şimdi evin içerisinde iş, tarih, eğitim konuşulacak. Taşköprü’ye faydası olacağı için çok mutluyum, ağabeyim de mutlu.
Kendisine başarılar dilerim. Komşularımı ve halamın oğlunu Temeli unutmayın, size emanet ediyorum. Bu güzel insanlara elinizi uzatırsanız onlar da size sadakatini ve sevgisini verecektir.

Taşköprülü Gençlere Tavsiyeleriniz Neler?
Bizim zamanımızda Ankara, İstanbul uzaktı. Şimdi sabah çıksanız 4 saat sonra oradasınız. Ankara’ya iki saatte, Samsun Limanı’na 1 saatte varıyorsun. Teknoloji elinizin altında. Sizden isteğim, okuyun ve becerilerinizi keşfedin. İyi insan olun, kimseyi kırmayın. İlçemize gelen misafirlere elinizden geldiğince yardımcı olun. Sizin bu yaptıklarınız sayesinde Taşköprü’ye daha çok misafir gelecek, bu ilçe hak ettiği yere gelmiş olacak.
Bir ayağınız burada diğer ayağınız dünyada olsun. Yeter ki büyük düşünün, büyük olmaya alışın.
Başkan çok çalışıyor. Sanayi sektöründeki iş adamlarının dikkatini Taşköprü’ye çekmek için İstanbul’da kapı kapı geziyor. Bu çalışmaların faydası olacaktır.

Taşköprü esnafına tavsiyeleriniz neler?
İlçemize gelen misafirlere, yatırımcılara ticaret yaparken dikkat etmek gerekir. Komşunuza satar gibi davranın. Açgözlülük yaparsak Taşköprü’ye zarar veririz. Taşköprü’ye canlılık gelsin, yatırım, eğlence gelsin. Gençlere iş sahası açılsın, lezzetli yemeklerimiz tanıtılsın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM