• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Can Karadut Sosyalist Spikerin Meslek Öyküsü

Can Karadut Sosyalist Spikerin Meslek Öyküsü

Can Karadut Sosyalist Spikerin Meslek Öyküsü Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Ben Can Karadut. 19 Eylül 1977 yılında İstanbul’un Üsküdar zeynep Kamil, Karagümrük semtinde dünyaya geldim. İşletme Fakültesi mezunuyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Ben de bir gazeteciyim ve bizim dönemimizde özellikle TRT spikerleri bizim için öğretmen niteliğinde idi. Siz de bu alanda uzmansınız ve spiker […]

Can Karadut Sosyalist Spikerin Meslek Öyküsü

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Ben Can Karadut. 19 Eylül 1977 yılında İstanbul’un Üsküdar zeynep Kamil, Karagümrük semtinde dünyaya geldim. İşletme Fakültesi mezunuyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Ben de bir gazeteciyim ve bizim dönemimizde özellikle TRT spikerleri bizim için öğretmen niteliğinde idi. Siz de bu alanda uzmansınız ve spiker olarak nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz?

Benim meslekteki amacım her zaman Atatürk’ün de dediği gibi rehber olmak oldu. Çünkü gazeteciler rehberdir, aydınlatırlar, bir okul gibidirler, bilgiye inandırır ve okumayı sevdirenlerdir. Ben de bu anlamda hem vücut dilimi, hem ses tonumu hem de bakışlarımla beni izleyenlere kendimi sevdirmeyi amaç edindim. Bunu nasıl seyircilerime yansıtabileceğimi düşündüm ve bu alanda kendimi geliştirmeye çalıştım. Her gün canlı yayına çıkarken, korkuyu ve umudu yanıma alır çıkarım. Görevim bittiğinde de çok şükür sağ salim bitirdim diye bir günü daha bitirmiş olmama sevinirim. Bu süreçte, hiç kimse beni üzmesin ve birine yanlış anlaşılmamak adına da söylediğim her şeye dikkat etmeye gayret ederim. Model olmak, sevilmek ve saygı duyulmak için de işimizde başarılı olmamız gerekmektedir. Bunun için de kendimizi daha çok geliştirmek ve bir farkındalık yaratmamız gerektiğine inanıyorum.

Siyasete ilginiz nasıl başladı?
Ablam işçi partisinde olduğu için, benim de bu işteki konumum bu sayede şekillenmiş oldu. Her siyasi parti benim için bir okul, gelişmem anlamında bir kazanım oldu. Vizyonumu genişletmek ve farklılıkları görebilmek adına da yolun başındayım. Ben bu okulda hem öğreniyorum hem de işimin hakkını vermek istiyorum. İyi bir sunucu, iyi bir haber okutmanı olmak bana çok iyi geliyor. Bunu duymak da çok iyi geliyor. İşimde çalışmak, aslında sanki evimde çocuklarıma masal okumak kadar keyif verici bir hal alıyor. Ben istiyorum ki, dinleyicilerim her fırsat bulduğunda beni dinlesinler. Yolda, uyurken, kitap okursan vs. Bu sayede aldıkları bilgiler de bir şekilde hafızalarına kazınmış olur.
Benim işim, bilginin sıkmadan, zorlamadan, yormadan dinlenerek karşı tarafa iletilmesi. Bu yolda da giydiğim gömlek ne olursa olsun, benim gelişmemde etkili olduğunu inkar edemem. Bugün evet dediğim her şeyin, 30 yıl sonra ne şekil alacağını bu yolda öğreneceğime inanıyorum.

Bilgi sizin için ne ifade ediyor?
Birileri bir sohbet konusu açınca, eğer ki bir bilginiz varsa aynı dilden konuşma fırsatınız olabilir. Bilgi barut gibidir, bir kere tutuşunca artık sönmek bilmez, patlayana kadar devam eder. Hem dili hem de kalbi besler. Çünkü güzel ve etkili cümleler kurulmasından son derece önemli bir hazinedir. Bilgi bir ışıktır, aydınlığa giden yoldur. Yaşadığımız her an için bir can damarı konumundadır. Hem sosyal ilişkilerde hem de iş hayatında başarının simgesidir. Bilen biri, karşısına bildiklerini de yansıtmak ister. Bu yüzden ayna özelliği de taşır. Bu anlamda da konuşma tarzının, ses tonunun, mimiklerin ve fiziksel görünümün de iletişimde başarıya katkısı hayli fazladır.

Kadın nedir?
Kadın, henüz açmayı bekleyen bir tohumdur. Ne zaman olduğu gibi kabul edersen, yüreğine dokunursan, sana çiçek vermeye başlar.

Sevgi sizin için neyi ifade eder?
Sevgi, kötülüğü yok eder. İyilikleri yayar ve katı kalpleri de yumuşatır. İki yönlü olduğu için sürekli olarak karşılıklı bir akışa sahiptir. Sevgi, veren için mutluluk sebebi, alan için de şefkat kaynağıdır.
Özgüven nedir? Ve çeşitleri nelerdir?
Özgüven, hayatınızın her alanına yansıyacak kadar önemli bir şeydir. Atmış olduğumuz her adımın, sağlam bir dayanağının bulunması anlamına gelir. Özgüven, insanın kendine olan sonsuz güveni gösterir. İki çeşidi vardır. Bunlardan ilki, kendi duygularımız, düşüncelerimiz ve tamamen kendimiz ile ilgili olanıdır. Diğeri de çevreye olandır. Bunları iç iletişim ve çevresel iletişim gücü olarak başlıklara ayırmak da mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM