• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Bektaş Yıldız’ı Siz Nasıl Tanıyorsunuz?

Bektaş Yıldız’ı Siz Nasıl Tanıyorsunuz?

BEKTAŞ YILDIZ KİMDİR. Gazeteci Ayson Karabağ’dan  Bektaş Yıldız ile özel röportaj     BEKTAŞ YILDIZ’I SİZ NASIL TANIYORSUNUZ? Bektaş beyi, Dayanıklılığı başta olmak üzere onu tanımlamaya çalıştığımda aklıma gelen ilk şey futbolculardır. Bu insanlar maçlarında çok sert oynarlar ama kimse onların ayıp ettiğini söylemez. Maçlarda atak yaparlar,karşı tarafa yüklenirler, koşar dururlar ve rakipleriyle kıyasıyla mücadele […]

BEKTAŞ YILDIZ KİMDİR.

Gazeteci Ayson Karabağ’dan  Bektaş Yıldız ile özel röportaj

 

 

BEKTAŞ YILDIZ’I SİZ NASIL TANIYORSUNUZ?

Bektaş beyi, Dayanıklılığı başta olmak üzere onu tanımlamaya çalıştığımda aklıma gelen ilk şey futbolculardır. Bu insanlar maçlarında çok sert oynarlar ama kimse onların ayıp ettiğini söylemez.

Maçlarda atak yaparlar,karşı tarafa yüklenirler, koşar dururlar ve rakipleriyle kıyasıyla mücadele ederler. Diğer bütün sporcular gibi (büyük iş adamları gibi) oyunun kuralını iyi belirlerler ve hiç bir zaman atak yapmakta tereddüt etmezler, hep ilerlemeyi yenmeyi düşünürler. Aynı taktiği asla yinelemezler. Önlerindeki hedefe büyük bir ısrarla ulaşmaya çalışırlar.

Kanımca dayanıklılık zeka güç ve kişinin kendine duyduğu saygıdan oluşan bir özellik bu, beni bu özellikleri bütün hep etkilemiştir. hikayesi beni büyülemiştir. Hikayesinden ders alınacak  biri.

Güvenilir ve harika bir insandır. Gerçekten benim en büyük  değer verdiğim zorlukların üstesinden gelmiş mücadele etmiş başarı merdivenlerini tırmanmış ama geldiği yeri unutmayan biri.

İsa peygamber bir sözü var “bugün sıkıntı içinde yaşayanlar, sizi iyi günler bekliyor. bugün eli yağda, balda olanları sizi de kötü günleri bekliyor.

bu sözden yola çıkarak işte Bektaş Yıldız’ın Hikayesi

BEKTAŞ  11 YAŞINDA İSTANBULA KACIP GELİYOR. KÖPRÜ ALTINDA YATAN BEKTAŞ ŞİMDİ İSTANBUL EN GÜZİDE YEŞİLKÖYDE EN İYİ MEKANLARIN SAHİBİ.

Ovacık’ta çiftçilikle uğraşan, 15 çocuğu ile tarla hayvancılık yapan çekirge bir ailede dünyaya gelen bu 15 kardeşten biri… Tunceli’de fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bektaş’ın Çocukluğu döneminde, parçalanmış aynı ayakkabıyla yıllarını geçirirdi. O dönemler imkanlar kısıtlıydı ve hiçbir zaman kendinden utanmadı, aksine büyüdüğünde hep bir iş adamı olup kazandığı parayla kendine yeni ayakkabılar ve kıyafetler almayı düşünürdü. Köy okulunda okuduğu vakit, o yırtık ayakkabılarla okula giderdi ama iyi notlarla geri dönerdi.

BEKTAŞ’IN HAYATINA YOKLUK DAMGASINI VURMUŞ

4 yıl  yazı kış ayakkabısız dolaşan, o çıplak ayakla ovacık topraklarının çamurunu çiğneyerek büyüyen Bektaş, o eziyetleri o sıkıntıları o yokluğu  öğreten hayat kıvılcımı,  alın yazısı onun İstanbul’un kucağına atmış.  Gece gündüz köprü altında kendine ev edinen bir genç düşünün işte burada kendi kendine güç veren, arkasında döndüğünde umut olmayan, geleceğe dair umudu kesilmiş, el atacak kimsesi bulunmayan, el uzatacak tanıdığı olmayan birini düşünün.

kendi kendini yetiştirerek engelleri göğüs geren, mücadele veren bir genç işte o genç Bektaş Yıldız..

BİRAZ DA SİZİ SİZDEN DİNLEYELİM

Tunceli – Ovacık benim vatanım bu topraklarda yaz – kış 4 yıl boyunca ayakkabısız dolaştım.  yoktu. Bu toprakların suyla havasıyla, çamurlu yollarıyla acımasız sert kış mevsimleri geçirdim.

Maddi sıkıntılar içinde çiftçilikle geçinen bir aileydik, o yokluk zamanlarımızda annemin hamur yoğurup hazırladığı taze ekmek kokusunu asla unutamam. Tabiatın ve imkanların engellerine rağmen yokluklar içerisin, gökleri altında Ovacığın  koynunda büyüdüm

ülkemi ilçemi memleketimi çok seviyorum, acı çektiğim için şükrediyorum.

1965 yılı Tunceli Ovacık doğumluyum, 15 kardeşten biriyim, Üsten 10.cı aşağıdan yukarıya sıralamada 6 cı… 4 yıl yaz kış ayakkabısız  dolaşıp, Tek bir tişörtle 4 yıl ilk okulu bitirdim

ikinci sınıftaydım okula gelen müfettiş, çok çalışkanım diye beni üst sınıfa aldı. Ben 4 yılda ilk okuldan mezun oldum.

11 YAŞINDA İSTANBUL’A KAÇTIM.

İlk olarak İstanbul Aksaray’a geldim , köprü altında gece gündüz kaldım. Açlığı çektim sonu görünmeyen bir yokluk yaşadım. Köprü altında kaldığım zamanlar,  dedim ki “Bektaş sen buraya kadar geldinse, sen İstanbul’da başaracaksın” diyerek kendime moral vermeye çalışıyordum.

Başarmak zorundayım,  sabırlıydım mücadele etmesini o zorlukları bire bir yaşayarak öğrendim.

12 YAŞINDAYKEN MERCAN’da ŞAPKACIDA ÇIRAKLIĞA BAŞLADIM

Mercanda bir şapkacının yanında  iş buldum. Etrafları süpürüp temizler, getir götür işlerini yapardım ama gelen gideni iyi gözlemleyerek, alış veriş esnasında neler konuştuklarına dikkat ediyordum.  İyi dinliyordum dinleyen toparlayandır, konuşan tüketendir. Bende dinlemesini öğrendim.

13 YAŞINDA KAPALI ÇARŞIYA GELDİM

Kapalı çarşıda iş bulup burada çalışmaya başladım. İyi arkadaşlıklar kurup, saygıyla gerçekleşen iletişimim sayesinde insanların beni sevdiğini orada fark ettim. işleri öğreniyorum aradan 2 yıl geçtiğinde çalıştığım yere ortak oldum.

İşlerimizi geliştirmeye başladık, İşlerimizi büyüterek iyi bir bütçe elde ettiksen sonra 3 dükkan daha açtım.

Tayvan’dan oyuncak bebek getirip sattık sonra tekstil işlerine girdim. işlerimi süreklin geliştirdim

 YEŞİLKÖY’e GELİŞİMİZ

 Yeşilköyde mekan açtık  bir gün sporcunun biri geldi, yönetimdeki  birinden yol parası istedi. Zeytinburnu’na gidecek, yol parası yok. Bu çocuğun durumu beni etkiledi. O gün itibarı ile spor konusu aklımda yer edindi.

SONRA ZAMAN İÇİNDE YEŞİLKÖY SPOR KULÜBÜNÜN BAŞKANI OLDUM.

Amacım çocukları ve gençleri spora alıştırmak, sporla meşgul olsunlar. Spor ile uğraşan daha zeki olur, daha duyarlı olur. kötülüklerden korur spor, sporu sevdirmek gerekir, onun için spor ve gençlere hayatımı adadım. şimdi Abilik yapmaya çalışıyorum, destek veriyorum. Bu alanda öncülük yapıyorum. Yeşilköy’de yerimiz var iyi sporcularım, birbirinden iyi  öğrencilerim var.

YEŞİLKÖY’DE 3 MEKAN SAHİBİ OLMAK NASİP OLDU.

Avcılarda lagün açtık, buralardan hiç kimse gitmezdi, dolaşmazdı şimdi orası çok nezih bir yer oldu. Burada otel düşünüyordum, burası göl ile denizin ortasında bir alan

İstanbul kanalının bağlantı noktası, buradan gemiler geçecek

Burası da et mangal yeri, Cafe yeri, piknik yeri…

Ailesiyle gelenler, çocukları çocuk parkında eğlensin, anne babaları burada vakit gecirsin.

burada temiz hava oksijen bol oluşundan ortam sizi dinlendirecek.

bir nevi terapi göreceğiniz bir yer oldu.

 

LAGÜN İSTANBULUN NEZİK MEKAN OLACAK İSTANBUL İKİNCİ BOĞAZIN İLK YILDIZI OLACAK

Serpme kahvaltısı, vip salonları, iş toplantıları, nişan düğün günleri, çocukların sünnet düğünlerinin organize edileceği yerler olacak

ÇALİŞANLARA TAVSİYEM

Çırak, komi, usta  olabilirsiniz ama size bir iş verdiklerinde o işe sıkı sıkı sahip olun, işinize erken gidin, gerekirse geç çıkın. Bu özverilerin sizi geliştirdiğini, gözünüzün acımlasına vesile olacaktır.

En son her şeyin karşılığı zaten gelip sizi bulur, ne olursa olsun giyiminize dikkat edin . iletişime önem verin, diliniz tatlı olsun, buyrun demesini bilin,davranışlarınız  kibar olsun, nazik olun, büyüklere karşı daha saygılı olun, insanların kalplerini kazanmasını bilin, sorunlarınızı hemen her insan anlatmayın, size ait sorunları başkası çözmeyecek siz çözeceksiniz. Birey olarak çalışacaksın aldığın parayı ona göre kullanacaksın, borç almayacaksın, alıp kullanmayacaksın ayağını yorganına göre uzatacaksın. Yiğit kandine söz söyletmez, sizde kendinize söz söyletmeyin. Güler yüz göstermesini bilin, zayıf insanın egosu olur,  egolarınıza  yenik düşmeyin,  habersiz işten çıkmayın, konuşun bir gün belirleyin öyle çıkın. ileride sizde kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Ne ekerseniz onun biçeceğinizi unutmayın, doğruluktan ayrılmayın, güveninizi yok etmeyin, en iyi sermeye güven, güvenilir gençlerı olun, ileride faydasını mutlaka göreceksiniz.

BABA NEDİR, BABANIZI ANLATIRMISINIZ?

 Babası ile vakit geçirene, babasını dinleyene, babasına zaman ayırıp kocaman sarılabilene ne mutlu.Benim baba benim ilk hocam, ikinci öğretmenim olmuştu çok çalışkan çok mücadeleci çok mert  misafirperver dürüst biri,  haklara önem veren biriydi.

 ANNE NEDİR, ANNENIZI BIZE ANLATIRMISINIZ?

 Anne cennet kapısıdır. İnsan bu kapıdan girmesini bilmelidir, annesine vakit ayırana ne mutlu.Annem sevgi dolu bir kadın, fedakarca her sabah erken kalkan, yemek işleriyle uğraşan, hayvan, tarla, çamaşır her şeyle ilgilenen, her şeye koşan hiç yılmayan biri. Benim annemin 2 saat 3 saat uyuduğuna inanıyorum.  Gece gündüz çalışır, sırtın örter her çocuğun ayrı ayrı, elinde bin türlü işi ve annelik  görevini yapan, hiç düşünmeden elinde avcındakini  paylaşan, çocukları  hayata hazırlayan.biriydi,15 cocuklari var. annemin çocuklari hayelin  ustunde yetiştiler. annem bizleri hayata iyi hazırlamiş ne mutlu anneme,

 KARDEŞ NEDIR.KARDEŞLERINIZI BIZE ANLTIRMISINIZ?

 kardeşlerim  mükemmel, her biri iş sahibi, ailesini, çevresini, komşusunu örf ve adetlerine bağlı saygılı kardeşlerim abilerim var. Bu konuda çok şanslıyım böyle yürekli candan  kardeşlerim var.

kardeşlerim gönül aynasıdır. kardeşlerimle birlikte  yaşamayı havayı birlikte teneffüs ettiğim için,  kardeşlerimle birlikte her an sohbet ettiğimiz için birbirimizin eksiklerini görüp artılar katan kardeşleriz biz,  kardeşlerim daha samimi daha sıcak daha saygılı kardeşlerim olduğu için cenabı Allah’ıma şükürler olsun.

 SİZCE KOMŞU NEDIR?

 Bir söz var, kötü komşu ev sahibi yapar.  

bizde en önemli ev alma komşu al, bir komşumuzla kardeş gibiyiz. Komşu komşunun külüne muhtaç oluyor. Bir gün bir limona muhtaç oluyorsun, bir suya muhtaç oluyorsun onun için komşu çok önemli… 

 GÜVEN NEDİR?

 Güven çekirge gibidir; kaçınca bir daha geri gelmez.

Siz siz olun güvenirliğinizi kaybetmeyin en iyi sermeye güven. Güvenilir olmak önemli en iyi itibar güvendir, insanların size güvenilmesidir.

 SİZCE SEVGİ NEDİR?

 Sevgi kötülüğü yok eder, iyilikleri yayar, katı kalpleri yumuşatır. Sevgi karşılıklıdır ve iki tarafa da kazandırır; sevgiyi veren mutlu olur, sevilen şefkat duyar.

 ENGELLERI NASİL AŞTINIZ?

 Kafalarımızda iç engel var, dış engel sizi fazla etkilemez, en çok iç engel engeller. Dışarıda engel yok, bir söz var “düşmanı uzakta arama, düşman yanında” 

onun için engellere takılmadan hedefine yürümek, kararlı olmak sabırlı olmak gerekir sizdeki istek ve kararlılık sizi hedefinize taşır.

 GENLERE TAVSİYENIZI NEDIR

 Gençlere diyebilirim ki, spor yapın sağlıklı olun, iyi beslenin, okuyun

zamanı iyi kullanması bilin, zamanı geri alamazsınız, çocukluğunuzu yaşayın, gençliğinizi yaşayın, olgunluğunuzu yaşamayın tadın lezzetlerini kaçırmayın.

 ANE VE BABALAR TAVSİYEM

Çocuk yetiştiren anane baba model olmalı evde öğretmen gibi olmalı eğitici olmalı, Zamanı iyi kullanın, 14 yılınızı çocuklarınızın eğitim için onları iyi yetiştirmek adayın. Onlara örnek bir model olun, onların iyi yetişmesini sağlayın, iyi eğitim verildiğinden emin olun, yeni bilgileri sizde onlarla birlikte öğrenin, eğitim pratiği için siz onların modeli olun, çok düşün sonra uygula yöntemini benimsemelerini sağlayın,

çocuklarınızı azarlamadan eğitin, yanlışı doğruyu iyi öğretmensini emin olun, sevginizden fazlasını dışarıdan başka kimselerden kabul etmesin, evde çocukların yanında şaka dahi yapmayın.

 ATATÜRK’ÜN KİTAPLAR HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ

 Çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini kitaba vermeseydim bugün yaptığım işlerin hiçbirini yapamazdım.hayelin kurduğun hedefe kendinizi hazırlayın

 DOST EDİNMENİN YOLU

Dostlarınızı sıkça ziyaret edin. Dosta giden yollar zamanla diken ve çalılarla kaplanır. Bu yolları tatlı dille, güler yüzle, nezaketle, ilgi ve alaka göstererek açın. Böylece onun kalbine giden geniş bir yol elde etmiş olacaksın. Böyle yaparsan onun dost listesinde her zaman yerin olur.

 GÜNÜN KIYMETİNİ BİLMEK

  İnsanlarla öyle geçinin ki düşmanlarınız bile ölümüne ağlasın. Saniyenin, dakikanın, saatlerin ve günün kıymetini bilerek yaşa. İnsanların yüreğindeki kanalda sevgiyle yol al ki dost kazanasın.

 CÖMERT KİŞİ

Yoksul kişi cömertliğin aynasıdır. Cömert kişi kırıcı söz söylemez. Cömert kişi fakirleri korur. Cömert kişi kurdu, kuşu düşünür. Cömert kişide merhamet ve sevgi vardır.

 CAHİL ARKADAŞ PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBADAN FARKSIZDIR

 Cahil arkadaş pimi çekilmiş bir bomba gibidir. Cahilde incelik yoktur. Cahilde lütuf yoktur. Cahilde hayvani arzu ve istekler çoktur. Cahille asla tartışma, susmak senin için daha hayırlıdır.

 GÖNÜL DİLİ ÖNEMLİ

Ağızdan çıkan kelimeler nereden geldiği önemlidir, kelimeler keskin, kırıcı olabilir. O kelimelerin ifade ettiği mana geldiği yere göre değişir. Kelimeler gönül telinden geliyorsa tesiri de algılaması da farklı olur. Gönülden çıkan, gönüle ulaşır unutmayın.

Avcilarda Lagün cafe Nargile Kahvaltı Gümüşpala mah. iskece cad.no58  0212 6766262

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Bu makaleyi okuduktan sonra yorum yapmasaydım içimde kalacaktı yaklaşık 5 sene önce bektaş abiyle tanışma onuruna eriştim ilk tanıştığım zaman sohpetimizde babacan tavrı,içtenliği,tafsiyeleri savaşcı mücadeleci kişiliği ve yüreği ile o günden sonra kendime idolum olarak belirledim.
  İnsan yüreği,kişiliği ve karakteri ile yüreklerde yer alır
  iyi ki tanışmışım seni bektaş abi…

 2. Bu makaleyi okuyunca gerçekçi bulmadığımı direk ifade edebilirim .
  Adı geçen bektaş yıldız insanları mağdur eden birisi gazeteci arkadaş emeğine sağlık anlatımınız çok güzel bahsettiğiniz kişiyi bence kendisinden değil çevresinden araştırın öyle yazın .
  Gören diyecek adam romayı işgal etmiş mücadele dediğiniz nedir ?
  Eleştirimide yazacak kadar yürekli olduğunuzu görmek istiyorum !

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM