• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Aşık Mürsel Sinan

Aşık Mürsel Sinan

Aşık Mürsel Sinan Kars’ımızın aşıklar diyarından gelen, ses ustalarının yanında yetişen, kültürümüzü bu zamana kadar taşımış olan Dede Korkut’tan bulan, aşık kültürüyle tatlandırılan sazını İstanbullara kadar taşıyan bir sanatçıdır. Aşk nereden başladı? Dede Korkut’tan başlayarak, dedelerimizin, babalarımızın ellerinden ellere, gönüllerden gönüllere aktararak bu zamana geldik. Bu kültürü yeni nesillere aktarmak ve içinde aşk kültürü olan […]

Aşık Mürsel Sinan

Kars’ımızın aşıklar diyarından gelen, ses ustalarının yanında yetişen, kültürümüzü bu zamana kadar taşımış olan Dede Korkut’tan bulan, aşık kültürüyle tatlandırılan sazını İstanbullara kadar taşıyan bir sanatçıdır.
Aşk nereden başladı?
Dede Korkut’tan başlayarak, dedelerimizin, babalarımızın ellerinden ellere, gönüllerden gönüllere aktararak bu zamana geldik. Bu kültürü yeni nesillere aktarmak ve içinde aşk kültürü olan zenginlikleri yaşattırmak istiyoruz. Bu kültürde ders var, tecrübe var, emek var, ter var, bereket var… Aşk ve kültür sihirli bir hayat okuludur. Bu kültürlerle yaşayacaklar ve gelecekler. Sizde aşk ateşi nasıl başladı?
Ağabeyim saz çalardı, bende ondan görüp etkilendim ve özendim. İçim kıpır kıpırdı o zamanlar. Şenlik’ten, Çobanoğlu’ndan çok etkilendim. Niyet ettim, ilkokulu bitirir bitirmez Çobanoğlu’nun yanına gittik. Bize kapılarını açtılar sağolsunlar. Hem orada okuduk hem de yanında aşıklığı öğrendik. Bizim hocalarımız Dede Korkut’tan geliyorlar. Askerlik yaptıktan sonra Zeytinburnu Halk Eğitim Merkezinde müzik hocalığı yapmaya başladım. Bilgiyi toplamak için, teknolojiden yararlanın, faydalanın ve masraftan kaçmayın.
Neden yeni nesilde bu kadar zorlanmaya başladık?
Bizler temel veremedik, bugünleri düşünemedik. Zaman çok hızlı akıp geçti. Bizde ekonomi ve hayat şartları derken, hızlanan hayata zor yetiştik, yeni nesli ihmal ettik. 50 yıllık gelecek planlarını düşünmedik, yapmadık. Bu bizim ve devletin eksikliğidir. Aşıklar diyarı olan Kars’ımızın belediyesinin atölyesinde aşk yetiştireceğiz, kültürüne sahip çıkartacak iyi hocalarla yeni bir nesli geliştireceğiz ve sevdireceğiz. Bizim kültürümüzü de teknolojiyle her zaman birleştirmemiz gerekir. Hedefiniz nedir?
Tek arzum ve dileğim bu yeni nesle öğrenciler yetiştirmektir. İmkanım olsa, saz çalan çocukları bir kampta yetiştirerek, mesleğinin becerilerini yeteri derecede öğretmek için maaş verip çalıştırırdım. O gençler 24 saat saz çalarken yeni şeyler keşfetmeye, yeteneklerini fark etmeye başlayacaklardır. Nasıl hitap edeceğini, nasıl konuşacağını düşünmeye başlayacaklardı. Bizim gibi de evlerine para götüreceklerdi, sorumluluklarını yerine getireceklerdi. Kimseye muhtaç olmadan çalışarak, bir taraftan bu mesleğe sarılmıştım. Bu Kars halkının beni sevmesi, kalbini vermesi, nimetleri bana nesil oldu. Bende bu sevginin karşılığı olarak yeni nesli bu kültürümüzü ortaya çıkartmak için çalışacağım.
Kars’ın insanları nasıldır?
Arif insanlardır, mücadeleci, gururludurlar. Sözlerinin erleridir. Aç kalır ama gururunu ayaklarının altına

almazlar. Doğa ile mücadele etmeyi bilirler, dayanıklı kışlara göğüs gerebilirler. Sevgi doludur bizim oraların insanları, misafirperverlerdir. Çalışkanlardır, girişken ve konuşkan insanlardır. Bizim insanlarımızın her biri şair gibi insanlardır.

SEVGİ NEDİR?
Sevgi kötülüğü yok eder, iyilikleri yayar, katı kalpleri yumuşatır. Sevgi karşılıklıdır ve iki tarafa da kazandırır; sevgiyi veren mutlu olur, sevilen şefkat duyar.

ATATÜRK’ÜN KİTAPLAR HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ
Çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini kitaba vermeseydim bugün yaptığım işlerin hiçbirini yapamazdım.

GÜVEN NEDİR?
Güven çekirge gibidir; kaçınca bir daha geri gelmez.

BABA NEDİR?
Babası ile vakit geçirene, babasını dinleyene, babasına zaman ayırıp kocaman sarılabilene ne mutlu.

ANNE NEDİR?
Anne cennet kapısıdır. İnsan bu kapıdan girmesini bilmelidir, annesine vakit ayırana ne mutlu.

Kendi Düşüncenizi Başkalarına Zorla Dayatıyormusunuzu?
Evinizde ya da işyerinizde olsun düşünce ve fikirlerinizi karşınızdakilere zorla veya bir şeylerden korkutarak dayatmayın. Fikirlerinizi medenice masaya koymayı, insanlarla fikir alışverişinde bulunmayı bilin.

Evinizin Çobanı Siz mısınız*
Bir evin reisi babadır, baba aynı zamanda o evin çobanıdır da. Evine bakacak, koruyacak, ailesini doyuracak, güvenilir olacak. Her şeyi layık olduğu şekilde yapacak. Sürüsüne layık bir çoban olacak…

Tavus Kuşu Misali Olan İnsanlardan Uzak Dur Katilirmisiniz?
Evde tavus kuşunun durmadığı gibi anlayışlı olmayan kişiler de senin yanında durmaz. Sözüne güvenilmez, sürekli rota değiştirir. Seni öven, seni pohpohlayan insanlardan uzak durmasını bil…

Cahil Arkadaş Pimi Çekilmiş Bombadan Farksızdır,Derler,
Cahil arkadaş pimi çekilmiş bir bomba gibidir. Cahilde incelik yoktur. Cahilde lütuf yoktur. Cahilde hayvani arzu ve istekler çoktur. Cahille asla tartışma, susmak senin için daha hayırlıdır.

Cömert Kişi Nasıl Bilirsiniz?
Yoksul kişi cömertliğin aynasıdır. Cömert kişi kırıcı söz söylemez. Cömert kişi fakirleri korur. Cömert kişi kurdu, kuşu düşünür. Cömert kişide merhamet ve sevgi vardır.

Günün Kıymetini Bilmek Neden Onemli?
İnsanlarla öyle geçinin ki düşmanlarınız bile ölümüne ağlasın. Saniyenin, dakikanın, saatlerin ve günün kıymetini bilerek yaşa. İnsanların yüreğindeki kanalda sevgiyle yol al ki dost kazanasın.

Dost Edinmenin Yolu
Dostlarınızı sıkça ziyaret edin. Dosta giden yollar zamanla diken ve çalılarla kaplanır. Bu yolları tatlı dille, güler yüzle, nezaketle, ilgi ve alaka göstererek açın. Böylece onun kalbine giden geniş bir yol elde etmiş olacaksın. Böyle yaparsan onun dost listesinde her zaman yerin olur.

Küsmek
Bir mümin bir başka bir müminle ancak 3 gün küs kalabilir. Küsmek çocuk işidir. Akıllı, olgun insanlar küsmez. Fikirler ayrı, farklı olabilir. Kabullenmeyebilirsin, kızabilirsin hatta tartışabilirsin. İnanın zaten bu durum zaman içinde geçer gider, unutulur akılda bile kalmaz.

Gönül Dili Önemli
Ağızdan çıkan kelimeler nereden geldiği önemlidir, kelimeler keskin, kırıcı olabilir. O kelimelerin ifade ettiği mana geldiği yere göre değişir. Kelimeler gönül telinden geliyorsa tesiri de algılaması da farklı olur. Gönülden çıkan gönüle ulaşır unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM