• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
71 yaşındaki Herkül ‘ün rekoru konuşuluyor Hayrettin Sönmez kimdir?

71 yaşındaki Herkül ‘ün rekoru konuşuluyor Hayrettin Sönmez kimdir?

71 yaşındaki Herkül ‘ün rekoru konuşuluyor Hayrettin Sönmez kimdir? 01.01.1948’de İstanbul’un Aksaray semtinde doğdum. Aslen Ordu, Mesudiyeliyim. 7 çocuklu bir ailenin ferdiyim. Dokumacılık yapan, elek teli imal eden, yoksul bir ailenin çocuğuyum. Spor hayatım, 11 yaşında başladığım askeri okulda başladı. Askeri okuldan mezun ve emekli bir deniz astsubayı olarak 8 farklı spor dalıyla ilgileniyorum. Çevremdekilere […]

71 yaşındaki Herkül ‘ün rekoru konuşuluyor Hayrettin Sönmez kimdir?

01.01.1948’de İstanbul’un Aksaray semtinde doğdum. Aslen Ordu, Mesudiyeliyim. 7 çocuklu bir ailenin ferdiyim. Dokumacılık yapan, elek teli imal eden, yoksul bir ailenin çocuğuyum.

Spor hayatım, 11 yaşında başladığım askeri okulda başladı. Askeri okuldan mezun ve emekli bir deniz astsubayı olarak 8 farklı spor dalıyla ilgileniyorum. Çevremdekilere ve ülkeme sporu sevdirmeye çalışıyorum. Evliyim ve 4 çocuğum var.

Hocam kolunuzda Atatürk imzası var. Bu sevda nedir?

Benim en büyük yol göstericim Atatürk. Giyimde, sporda, dünya bakışında, insana değer veriş biçimiyle örnek aldığım lider, her şeyim. Gurur duyduğum liderim. Onun için bir söz var beni hep büyüleyen, sizlerle de paylaşayım; “Çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini kitaba vermeseydim, bugün yaptığım işlerin hiçbirini yapamazdım.”

Askeri okul okumaya nasıl karar verdiniz?

Komşumuzun çocuğu askeri okulda öğrenciydi. Köye geldiğinde elbisesi beni çok etkilemişti. Sorduğumda bana broşür getirdi ben de müracaat ettim. İmtihana girdim ve kazandım. 11 yaşında deniz astsubayı olarak öğrenciliğe başlamış oldum. Çünkü yokluk vardı, sıkıntılı bir durumdaydık. 7 kardeştik ve geleceğimizi düşünüyorduk. Onun için beyaz elbiseli öğrencilik benim hayallerimi süsledi. Benim askeri okula girmeme sebep oldu. Sadece beyaz elbise beni büyüleşmişti.

Askeri okul size ne kattı?

Planlı, programlı bir yaşamım oldu. Sabah, spor ve kahvaltı, öğlen yemek, ders, akşam yemek sonrası ders çalışma, tv seyretme ve kitap okuma vardı. Planlı programları, disiplinli bir öğrencilik geçirdim ve bana çok faydası oldu. Hayatım değişti, hayallerim gelişti. Yatılı okuyordum yoksa benim okuma imkanım yoktu. Babamın para ile okutma şansı hiç yoktu. Bizi yatılı okumak kurtardı. Ben de kendim beyaz elbiseli öğrencinin peşine düştüm, beyaz elbiseli askeri okul öğrencilerinden biri oldum.

Askeri okul benim azmimi geliştirdi. Okumayı teşvik etti. Mücadele etmeyi, engelleri aşmayı aşıladı. Engel tanımadık çünkü başarılı olmak zorundaydık. 7 yıl sonra mezun oldum.

 

İlk görev yeriniz neresi oldu?

İlk görevim Mersin’de sancak gemisindeydi. Orada 4 yıl çalıştım. Nöbet tuttum. Öğrenciydim, görevimi heyecanla yaptım. Zevkle çalışıyorduk.

7 yıl okuldan sonra mezun oldum.

Kıbrıs harekatında görevli miydin?

Kıbrıs harekatında biz deniz yoluyla Girne açıklarında pusuda bekledik, etrafını sardık, emir bekliyoruz. Deniz yolundan biz gireceğiz. O dönemin başbakanından emir geldi, geri dönün diye. Biz geri geldik. Böle bir hikayemiz var.

Ne zaman evlendiniz?

Erken kalkan yol alır derler. 20 yaşında evlendim.4 çocuğum var, hepsi okudu mesleğini seçti. Biri askeri okul biri folkloru seçti. Görevlerini seven, işlerini iyi yapan gurur duyduğum çocuklarım var.

Şimdi ki amacınız nedir?

Anne babalar evde çocuklara rol model oluyorsa, çocuklara bir şey demeden okuyor, spor yapıyorsa, her gün gazetesini okuyorsa, akşam belli bir saatte kitap saatim deyip programlı ilerleyebiliyorsa kendi ayakları üzerinde durabilen, özgüvenli gençler yetişiyor demektir. Onların vizyonunu genişletebiliyorsak, teşvik edebiliyorsak aile için, ülke için bir şeyler yaptığımızı gösteriyoruz demektir.

Benim de şimdi ki hedefim, anne babalara, çocuklara sporu sevdirmek, bu konuda rol model olmak.

Belli şirketlerde yöneticilik yaptım, ticaret yaptım. Tüm bunlardan edindiğim tecrübe şu; kendinize bir akıl hocası bulun. Bu bilgiyi çocukken öğrenseydim kendime bir koç bulurdum beni yönlendirirdi. Ama bu yola çıktığımda yokluk içerisindeydik. Cepte para olmayınca yatacağın yeri, yiyeceğini düşünüyorsun. Yatılı okuduğum dönemde eve çıkacağız ama yol parası yok, dışarıda yemek yiyecek para yok. Bu yüzden mecbur okulda kalıyorduk.

Gençlere tavsiyem kendinize akıl hocası bulun. Kendi senaryonuzu yazın ve onu oynayın. Hedefinize doğru ilerleyin o zaman daha çok şey elde ediyorsunuz ve ailenizi de büyütüyorsunuz.

 

Zamana yeniliyoruz

Zamanı ustalıkla kullanmak çok önemli. Zaman su gibi akıp giderken hiç farkında olmuyoruz. Yapacaklarımızı bugün yaparım, yarın yaparım diye erteleye erteleye aylar, yıllar geçiyor farkına varmıyoruz. Her şeyi zamanında yaşamak daha güzel. Meyveyi mevsiminde yiyeceksiniz her zaman.

Onun için zamanı iyi kullanmayı öğrenmeliyiz, iyi bir plan yapmalıyız. Her gün sabah erken kalkmayı, spor yapmayı, sağlıklı beslenmeyi, düzenli okumayı bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekir. Yük olmadan hayatı yaşamak için zamana yeniliyoruz. Gelin zamana yenilmeden yaşamayı öğrenelim.

Kitaplar, şehrin aydınlığıdır

Şehrin kültürünü yaşatmak için temizliği, iletişimi, paylaşımı için bilinçli olmak, aydın olmak gerekir. Empati kurmayı bilmek gerekir. İnsanları okuyan bir şehrin çevresi de insanları da güzel olur. Bilgili insanların arasında yaşamak, bilgili insanların kurduğu etkili ve doğru cümleler, sizi de daha etkili cümle kurmaya zorlar.

Onun için kitap, şehrini aydınlatan, sıcak tutan bir köprüdür. Kitap şehre ruh verir, can verir. Kalite kazandırır, mutluluk yaşatır.

Güvenilir ol

Dürüst ve inandırıcı ol.

Verdiğin sözleri zamanında yerine getir.

Yapamayacakların için söz verme.

Kendi düşüncenizi başkalarına zorla dayatmayın

Evinizde, işyerinizde düşünce ve fikirlerinizi karşınızdakilere zorla veya bir şeylerden korkutarak dayatmayın. Fikirlerinizi medenice herkese açıklayın, insanlarla fikir alışverişinde bulunmayı bilin.

Cahil arkadaş pimi çekilmiş bombadan farksızdır

Cahil insanda incelik yoktur. Cahilde lütuf yoktur. Cahilde hayvani arzu ve istekler çoktur. Cahille asla tartışma, karşısında susmak senin için daha hayırlıdır. Bu nedenle cahil arkadaş, pimi çekilmiş bir bomba gibidir.

Cömert kişi

Yoksul kişi cömertliğin aynasıdır. Cömert kişi kırıcı söz söylemez. Cömert kişi fakirleri korur, kurdu, kuşu düşünür. Cömert kişide merhamet ve sevgi vardır.

Dost edinmenin yolu

Dostlarınızı sıkça ziyaret edin. Dosta giden yollar zamanla diken ve çalılarla kaplanır. Bu yolları tatlı dille, güler yüzle, nezaketle, ilgi ve alaka göstererek açın. Böylece onun kalbine giden geniş bir yol elde etmiş olacaksınız. Böyle yaparsanız onun dost listesinde her zaman yeriniz olur.

Sevgi nedir?

Sevgi kötülüğü yok eder, iyilikleri yayar, katı kalpleri yumuşatır. Sevgi karşılıklı olduğunda iki tarafa da çok şey kazandırır. Sevgi veren mutlu olur, sevilen şefkat duyar.

Spor aşkı size nasıl bulaştı?

Spor aşkı askeriyede bulaştı. Spor aklımı meşgul ediyor. Kendi kendime düşünecek vakit bulursam vücudumu dinliyorum. Vücudumda çalışan motorları ve vücudumu tanıyorum. Spor beni dinç tutuyor. Zindelik veriyor ve genç kalmamı sağlıyor. Onun için her sabah koşumu yaparım. Spor yapmak isteyen çocuklara öğretin. Sporu çevrenize yayın ki yeni nesil daha sağlıklı, bilinçli olsun.

11 yaşında evden ayrılmışsınız. Geriye dönüp baktığınızda 60 yılı nasıl özetlersiniz?

Hayalini kurduğum her şey tek tek gerçekleşti. Zorlandım ama beni zorlayan şeyler bana çok şey kattı. Yaşadıklarım beni olgun, ayakları üzerinde durmayı başaran biri haline getirdi. Aklımı ve hislerimi kullanmayı öğretti. Çok arkadaşımı, çevremdekileri dinledim. Ama bana yanlış yaptırdıklarında aklımı ve hislerimi kullanmayı öğrendim çünkü her şey benim kontrolümde. Zaman çok hızlı akıyor dolu dolu yaşayarak geçirin.

Zorlandım diyorsunuz ama dışarıdan öyle görünmüyor. Sanki hep dört dörtlük bir hayatınızı olmuş gibi…

Hayatta başıma bir sürü şey geldi ve geliyor. Dışı sizi içi beni yakıyor. Tabii ki zamanı geri alamıyorum onun için zamanı kaçırmamaya çalışıyorum.

Sizler de okuyun, becerilerinizi keşfedin, eğitimler alın. Çevrenizdeki eğitimcileri dinleyin. Çok gezin, dolaşın. Karşınıza çok iş imkanı çıkacak. Çıkan fırsatları akıl hocanızla paylaşın. Bilgiyi masaya yatırmayı bilin ki size en uygun yolu bulabilesiniz. Ben bunu böyle yapmadım atladım hep hüsran oldu. Siz hüsranı öğrenmeyin. Bir yazar diyor ki; “Biri, bir bedel ödemişse dinleyin, bedavadır. Ders çıkarın.”

Savrulduğunuz oldu mu?

Tabii. Yıpranmadan kabullenmem gerekiyordu. Bu hayat gerçek, yazılanlar beni tam yansıtmıyor. Ben kendimi, nereden geldiğimi çok iyi biliyorum. Tek arzum benim çektiğim sıkıntıyı şimdiki gençler çekmesin, karşılaştığım engellerle karşılaşmasın, ayaklarına taş değmesin. Yanlış yola girerek vakit kaybetmesin.

Hangi yaşta becerilerinizi keşfettiniz?

Bizler ezbere yola çıkmışız. Düşüncelerimizin doğru olduğunu zannediyoruz. Halbuki akıl hocasına, büyüklerimize ne yapabilirim, bu filmin neresinde olabilirim diye sormuyoruz. İlk önce soru sormayı öğrenmek gerekir. Yabancı göz terazi gibidir. Sizi filmde bir yere koyuyorsa o fırsatları değerlendirmek gerekir.

Şimdi ben her sabah spor yapıyorum ama mahalle çocuklarını da bu konuda örgütlemem gerekir. Semtin insanlarını örgütlemem gerekir. Bir taraftan da özendirerek insanları bunu yapmaya çekmek gerekir. Hem model olmalı hem de yaptıklarımı çevreme anlatmalıyım ki insanları kazanalım.

Bizler yaptıklarımızı basın yoluyla anlatmalıyız ki çevremizi genişletelim ve insan yetiştirelim, yeni insanlar kazanalım.

Onun için biri senaryo yazacak, biri oynayacak biri sermaye koyacak bir de para kazanacak. Her şeyi bir kişi yapamaz. Bu nedenle görüşlere, fikirlere saygılı olmak oldukça önemli. Bu yanlış ya da doğru demeden önce düşünmek gerekir.

Siz dost kalmayı başaran eden insanlardan birisiniz?

Arkadaşlarımı bir yere davet ettiğimde onu karşılamadan, onun elini sıkmadan, ona bir şeyler ikram etmeden içim rahat etmiyor. Onlar benim için gelmişler ben de o insanları sevgimle heyecanla karşılar, ikramda bulunurum. Bunlar bizi birbirimize bağlıyor. Dostlarına değer, kıymet vereceksin, zaman ayıracaksın. Ben bunu yapıyorum. Çok kıymetli dostlarım var. O gün, 80 ton kaldırdığım gün, beni yalnız bırakmadılar. Namık Ekin olsun, sporcu arkadaşlarım hepsinin adlarının burada yazılmasını isterim ama mümkün değil tabii. Dostlarınıza değer verin, heyecanınızı onlarla paylaşın. Biz böyle ilerliyoruz ve hepimiz çok mutluyuz.

İşteki başarının sırrı

İşinde yükselen kişiler görmüşüzdür. Şansın yardımı söz konusu olduğu durumlar haricinde hızla yükselen kişilerin ortak özelliği, başarılı iletişimle patronların gönlünü ve güvenini kazanan kişilerdir.

Empati nedir?

Kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyabilme becerisidir.

Karşıdaki kişinin duygu davranış ve düşüncelerini anlayabilme yeteneğidir.

Karşıdaki kişiyle duygu ortaklığı kurabilmektir. Hep karşı tarafı düşündüm, hep empati kurdum öyle yola cıktım. Siz de empati kurmayı unutmayın.

Sizce anne nedir?

Anne, cennet kapısıdır. İnsan bu kapıdan girmesini bilmelidir. Annesine vakit ayırana ne mutlu. Benim annem zorluk, yokluk çekti ama hep mücadele etti. Hep babamın yanında, arkasında oldu. Annem bir tane. Yeri doldurulamayan tek yer anne sevgisi.

Babanız nasıl bir insandı?

Babam, çok çalışkan, çok mücadeleci, girişken biriydi. Dokumacılık yapıyordu. Elek telleri yapardı. Kumu, arpayı, buğdayı eleyen elekler yapardı. Tabii kendi imkanları ile yapan, çocukları için ekmeğini kazanan, dostça çalışan, mücadeleci, azimli bir insandı.

Kendisine has hareketleriyle, arkasında bıraktıklarıyla hep yanımızda. O bizim akıl hocamızdı. İyi bir aile babasıydı. Olmak istediğimiz Türk insanı gibiydi. Sıcakkanlı, dürüst, samimi, onurlu ve gururlu biriydi.

Hiçbir şeyden korkusu yoktu. Hiç kimseye eyvallahı da yoktu. Canının istediğini yapar, istemediğini yapmazdı. İnanılmaz saf ve sevgi doluydu.

Kardeş nedir?

Biz 7 kardeşiz ama kardeşler olarak birbirimizi sırtladık, yanlışlarımızı kapattık, destek olduk, birlik beraberlik içinde çalıştık, birlikte yedik, paylaştık. Çok güzel bir duygu. Bazı zaman aklınıza gelir bazı zaman eksikliğini hissedersiniz ama içten paylaşılanları unutmazsınız. Birbirinden kopmayanlara, hala bir şeyler paylaşanlara ne mutlu. Kardeş büyük nimet. Cenabı Allah bize 7 kardeş vermiş. Daha iyi yerlerde olabilirdik ama kullanamadık. Kullanan insanlardan olun.

Sizce güç nedir?

Güç yer değiştirdi. Fikirlerimizi iş adamlarının önemsemesi gerekiyor.

Siz de gücünüzü bilerek bazı kurumları birleştirmeyi öğrenmelisiniz. Örneğin; bu spor salonu, aletler olmadan, bu havuz, sauna olmadan ben gücümü, kuvvetimi burada ortaya nasıl koyacağım? İşte benim gücümü ortaya çıkaran yer burası. Burada benim gücümle birlikte ortaya bir resim, bir video çıkıyor.

Spor strese karşı etkili midir?

Heyecan söz konusu olduğunda vücut adrenalin başta olmak üzere stres hormonu salgılar. Bunun nedeni vücudun enerji kaynağına gerek duymasıdır. Stres hormonu kanalıyla vücutta yaratılan artık enerji atılmazsa strese yol açar. Bunun da yolu bedensel hareketler yapmaktır. Aerobik aletleriyle, havuzda yüzmekle, ağırlık kaldırarak, koşu bandında koşarak ve daha farklı birçok aletle çalışarak ter yoluyla vücudun dinlendiğini, açıldığını, rahatladığını fark edeceksiniz.

Spor yaparak zayıflanır mı?

Her gün 1 saat yürüyüş yaparsanız ve 30 dakika hoca eşliğinde hareket yaparsanız, vücudunuz içtiğiniz suyu ter yoluyla atacak, gözeneklerinizin açılmasını ve yağlarınızın erimesini sağlayacaktır. Her gün 1 litre su için, düzenli spor yapın, sağlıklı yemeye dikkat edin. Spor yaparak zayıflanır ancak bir tek yeşilçay içerek olmaz. Düzeli spor yapanlar gibi beslenerek kilo verebilirsiniz.

Yürüyerek kendinizi keşfedin

Her gün yürüyüşe çıkarak kendinizle baş başa kalın ve içinizdeki güzellikleri keşfedin. Kendinizi dinleyin, kendinizi keşfedin. Oturduğunuz bölgeyi iyi tanıyın, bir turizmci gibi, bir gazeteci gibi, bir yazar gibi Kitap okuyarak hayatınıza yeni ivmeler kazandırın. İnsanlarla sürekli fikir alışverişinde olmayı sevin. Yürüdüğünüzde yeni kişilerle tanışacağınızı, yürüyüş arkadaşları edineceğinizi unutmayın. Belki de size bu tanışmalar çok şey kazandıracaktır. Kendinizi geliştirmek için insanların fikirlerini duymak, sizden daha bilgili insanlarla konuşmak sizi olgunlaştıracaktır. Kendi yolunuzdan sapmadan, onların verdiği bilgilerden ilham alarak, yürüdüğünüz yolda başarıyı yakalayabilirsiniz.

Hocam evde hangi hareketleri yaparsak daha iyi olur. Bize evde yapabileceğimiz spor hareketlerinin püf noktalarını söyler misiniz?

Basit ama son derece önemli kasları çalıştıran hareketlerden bazıları;

Gevşeme pozisyonu

Düz bir zemine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün, baldırlarınızın altına 2 yastık koyun (Yaklaşık 30 cm) ve gevşeyin. 15 dakikalık egzersiz programında 2 kez olmak üzere toplam 5 dakika gevşeyin.

Boyun sırt gerdirme

Gevşeme egzersizinden sonra egzersizlere ayakta yapılan hareketlerle devam edilir. Başınızı öne ve arkaya doğru yavaşça eğerek 5’e kadar sayın. Daha sonra başınızı sağa ve sola doğru eğerek 5’e kadar sayın.

Yarı eğilme pozisyonu

Ellerinizi açın sağ ve sola uyluk bölgesine koyun. Vücudunuzu öne doğru eğerek 5’e kadar sayın. Bu hareket sırasında sırt kaslarınızı mümkün olduğunca germeye özen gösterin.

Yan gerdirme egzersizleri

Sol elinizi havaya doğru kaldırın, sağ elinizi uyluk gölgesine yakın tutun ve sağ tarafa doğru yavaşça vücudunuzu eğerek 5’e kadar sayın. Hareketin devamında gerdirmeyi yavaş yavaş artırın daha sonra sağ elinizi kaldırarak sola doğru gerdirme yapın.

Omuz – bel egzersizi

Sırt üstü sert bir zemine uzanın. Sırtınızı yere temas ettirin, sonra kalçanızı ve sırtınızı hafifçe yerden kaldırın. Hareketi 10 kez tekrarlayın ve gevşemeye geçin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM